www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 20-06-2018 4:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04-08-2007 13:52 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny
Faceci
F.A.A.
Offline

Dołączył(a): 04-08-2007 20:21
Posty: 825
Lokalizacja: Górny Śląsk
Płeć: Nie określono
fretki: Czarny[`], Biały[`], Miś[`], Gugiel[`], Kotlet[`], Puchatek[`], Bogdan
Opracował: Krzysiek (Krzysztof Oleksiejuk)
Wykorzystywanie poniższych materiałów tylko za podaniem autorów i źródła: http://www.fretki.org.pl

Witam,
zainspirowany rozmowami na zlocie, poniżej doklejam szkic tłumaczenia artykułu o działaniu Lupronu. Polska nazwa handlowa to Lucrin.
W planach jest jeszcze tłumaczenie artykułu o działaniu melatoniny i chłoniakach.

Uprzejmie proszę osoby o odpowiednim wykształceniu o sprawdzenie tłumaczenia pod względem merytorycznym.
Oryginał jest tu:
http://www.newrainbowbridge.com/articles/lupron.htm
Nie wiem jak przetłumaczyć "oś HPA", hyperadrenalcorticoidism, no i "adrenal disease".
Poprawki i sugestie proszę przesyłać na PW lub krzyso na silesianet kropka pl.
Mam zgodę autora na tłumaczenie i publikację.
Pozdrawiam
Krzysiek

Choroby nadnerczy i działanie terapeutyczne Lupronu
John Hines

1. Steroidy występujące naturalnie u ssaków

Choć „steroidy” (często popularnie nazywane sterydami) zwykle kojarzą się negatywnie ze względu na stosowanie ich przez zawodowych sportowców, od dawna wiadomo, że organizmy ssaków produkują wiele naturalnych steroidów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Przyjęło się dzielić naturalne steroidy na dwie grupy:
a. androgeny (hormony płciowe) — produkowane głównie przez gonady (jądra u samców i jajniki u samic). Przykładami takich steroidów mogą być estrogen, progesteron i testosteron. Androgeny są ważne dla prawidłowego dojrzewania płciowego i rozmnażania.
b. kortykosterydy (hormony kory nadnerczy) — produkowane przez korę (najbardziej zewnętrzną warstwę) gruczołu nadnerczowego. Przykładami hormonów kory nadnerczy są kortyzol i aldosteron. Hormony kory nadnerczy są ważne dla utrzymania prawidłowego metabolizmu i równowagi elektrolitowej w organizmie. Produkcja kortykosterydów jest kontrolowana niezależnie od produkcji hormonów płciowych.
Chociaż taki podział ze względu na miejsce produkcji jest bardzo wygodny dla zrozumienia podstawowych kwestii, okazuje się, że hormony płciowe mogą być również produkowane w niewielkich ilościach przez nadnercza. W związku z tym, produkcja hormonów płciowych może mieć miejsce nawet u zwierząt pozbawionych gruczołów płciowych. Zwykle zjawisko to nie ma żadnych znaczących konsekwencji, ponieważ zwierzęta są niezdolne do rozmnażania.
Jednak w przypadku chorób nadnercza u fretek (hyperadrenalcorticoidism), nadnercza zaczynają produkować o wiele więcej hormonów płciowych niż normalnie. Podwyższony poziom hormonów płciowych prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych związanych z chorobą nadnerczy. Nie wiadomo na pewno z jakiego powodu nadnercza zaczynają być nadaktywne — być może istnieje więcej niż jedna przyczyna. Wiadomo że w normalnych warunkach aktywność nadnerczy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, jako część systemu dokrewnego nazywanego „osią HPA”.

2. Oś HPA

Gruczoły nadnerczowe, umiejscowione nad nerkami, pracują pod kontrolą przysadki mózgowej, położonej pod podstawą mózgu. Z kolei przysadka mózgowa jest pod bezpośrednią kontrolą obszaru mózgu nazywanego podwzgórzem. Razem, podwzgórze, przysadka mózgowa i nadnercza tworzą jeden z podstawowych systemów dokrewnych organizmu, nazywany zwykle osią HPA (rys. 1).

Rys. 1: Oś podwzgórze – przysadka - nadnercza (HPA, Hypothalamus–Pituitary–Adrenal)
W przypadku produkcji hormonów płciowych (przez gonady lub gruczoły nadnerczowe), podwzgórze uwalnia hormon peptydowy GnRH (gonadoliberyna, stymulująca wydzielanie gonadotropin), który oddziałuje bezpośrednio na przysadkę. GnRH jest uwalniana przez podwzgórze w krótkich impulsach — nie jako stały strumień. W odpowiedzi na GnRH, przysadka zaczyna uwalniać własne hormony z grupy gonadotropin: hormon luteinizujący (LH) oraz folikulostymulinę (FSH). Hormony LH i FSH dostają się do krwiobiegu i stymulują produkcję i dojrzewanie plemników i jajeczek w gonadach (rys. 2). Powodują one również zwiększenie produkcji hormonów płciowych przez gonady.

Rys. 2: Normalna produkcja androgenów w osi HPA
Ponieważ nadnercza także są zdolne do produkcji ograniczonej ilości hormonów płciowych, również one reagują na działanie LH i FSH, zwiększając produkcję hormonów płciowych.

3. Nadprodukcja hormonów płciowych w chorobie nadnercza

Choroba nadnercza u fretek pojawia się gdy mała część nadnercza, zwana warstwą siatkową (zona reticularis) zaczyna produkować i uwalniać do organizmu w nadmiernych ilościach hormony płciowe. Najbardziej bezpośrednią metodą pozbycia się tego problemu jest usunięcie gruczołu lub gruczołów nadnerczowych odpowiedzialnych za ten stan. Usunięcie nadnercza oznacza brak warstwy siatkowej, czyli zaprzestanie produkcji hormonów płciowych (przy założeniu, że gruczoły płciowe fretki również zostały usunięte).
Wadą takiego podejścia, oprócz ogólnego ryzyka związanego z każdym zabiegiem chirurgicznym, jest fakt, że usunięcie nadnerczy pozbawia organizm również innych hormonów produkowanych przez te gruczoły. Mowa tu o innych hormonach kory nadnerczy, jak kortyzol i aldosteron, oraz adrenalina (wytwarzana w rdzeniu nadnerczy). Jeśli OBA nadnercza muszą być usunięte, w organizmie fretki zdolność produkowania tych ważnych hormonów zostaje poważnie ograniczona. Często do powrotu do zdrowia niezbędne jest wprowadzenie hormonalnej terapii zastępczej.
Jak wspomniano wcześniej, praca nadnerczy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową. Hormony (FSH i LH) uwalniane przez przysadkę do krwiobiegu przedostają się do nadnerczy i „włączają” produkcję i wydzielanie hormonów płciowych. W związku z tym, inną metodą redukcji wydzielania hormonów płciowych z nadnerczy może być blokowanie produkcji FSH i LH przez przysadkę (rys. 3).

Rys. 3: Gruczoły nadnerczowe nadmiernie reagują na hormony przysadki
Jeśli wspomniane hormony przysadki nie są obecne w organizmie, produkcja i wydzielanie hormonów płciowych przez warstwę siatkową nadnerczy są znacznie ograniczone, a czasem całkiem wyeliminowane. Takie podejście pozwala uniknąć usuwania gruczołów nadnerczowych i zachować zdolność organizmu fretki do produkcji innych hormonów kory nadnerczy. To właśnie ten mechanizm – interwencję na poziomie przysadki mózgowej – wykorzystuje Lupron w walce z hyperadrenalcorticoidism.

4. Jak działa Lupron

Jak wspomniano wcześniej, hormon GnRH jest uwalniany w podwzgórzu w sposób impulsowy i stymuluje przysadkę do uwalniania FSH i LH do krwiobiegu. Do normalnego działania przysadki potrzebne są właśnie te krótkie impulsy GnRH, a nie stały dopływ tego hormonu. Hormon przysadki szybko traci zdolność reakcji na GnRH w sytuacji gdy ten hormon jest obecny w krwiobiegu przez dłuższy czas. Zjawisko to nazywa się odczuleniem (ang. desensitization).
Lupron (leuprolide acetate) to syntetyczna wersja GnRH. Jest on bardziej stabilny niż hormon naturalny i w związku z tym dużo wolniej rozkłada się w organizmie. Ten fakt jest kluczowy w zrozumieniu zasady działania tego leku. Po wstrzyknięciu do krwiobiegu, Lupron działa na przysadkę mózgową tak samo, jak naturalny hormon GnRH. Ponieważ jednak jest on podawany we względnie wysokich dawkach i trudno rozkłada się w organizmie, jego utrzymująca się obecność powoduje, że przysadka odczula się na jego wpływ i zaprzestaje produkcji hormonów LH i FSH (rys. 4).

Rys. 4: Odczulenie przysadki za pomocą Lupronu
Pozbawiony dopływu hormonów FSH i LH, gruczoł nadnerczowy przestaje produkować hormony płciowe, w związku z czym ich stężenie w krwi maleje i fretka może wyleczyć się z hyperadrenalcorticoidism.

5. Ograniczenia leczenia Lupronem

Choć wiele fretek dobrze reaguje na terapię Lupronem, zdarza się również, że terapia ta nie przynosi żadnych efektów. Taka sytuacja ma miejsce, gdy gruczoł nadnerczowy jest uszkodzony w taki sposób, że produkuje androgeny bez względu na poziom FSH i LH. W takim przypadku nadnercze prawdopodobnie będzie nadprodukować i wydzielać androgeny, nawet jeśli poziomy hormonów FSH i LH zostały zredukowane za pomocą Lupronu. Ponieważ jednak niektóre fretki dobrze reagują na Lupron, warto spróbować tej metody leczenia, zwłaszcza jeśli interwencja chirurgiczna nie jest wskazana w pierwszym podejściu.
Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że terapia Lupronem jest dożywotnia: fretce trzeba będzie stale podawać Lupron, aby kontrolować gruczoły nadnerczowe. Na dłuższą metę jest to rozwiązanie droższe niż zabieg chirurgiczny, który z założenia ma być jednorazowy.

Literatura

Norris, David O. (1980). Vertebrate Endocrinolology. Lea & Febiger, Philadelphia.
Murad, Ferid. (1990). “Hormones and Hormone Antagonists.” In Gilman, A.G., T.W. Rall, A.S. Nies and P. Taylor, eds., Goodman and Gilman’s The Pharmacological Basis of Therapeutics, 8th ed. Pergamon Press, New York.
John Hines is a grad student in Pharmacology, at the University of Pennsylvania. His ferret, Nikita, is receiving herbal treatment (Devil’s Club Supreme) for symptoms of an insulinoma, and at least so far isn’t showing any signs of adrenal problems. Nikita receives veterinary care at the Animal and Bird Health Care Center in Cherry Hill, NJ.
1999 John Hines. All Rights Reserved. Used by Permission.
Tłumaczenie: Krzysztof Olesiejuk

Lek ma jedną zasadniczą wadę: jest paskudnie drogi.
Alternatywą może być leczenie melatoniną, tańsze ale bardziej skomplikowane. Można też fretkom gasić światło, ale o tym potem...
UWAGA: u fretek sens ma wyłącznie podawanie Lucrin Depot (o przedłużonym działaniu). Podanie zwykłego Lucrinu ma skutek odwrotny od zamierzonego (z powodów opisanych w artykule).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL