www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 17-07-2019 3:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20-09-2014 11:08 
Nowicjusz
Nowicjusz

fretki: Lusia
Dziekuje serdecznie za wszystkie podowiedzi :)
Dziewczyny, a co jest nie tak ze skrzydelkami z kurczaka? Anathea o tym pisala... :?:

PostNapisane: 20-09-2014 12:58 
Zaglądacz
Zaglądacz

fretki: Jamajka ^^, Faren , Zefir
Do towarzystwa jeszcze dochodzi wilczak : ) Flaberka
viewtopic.php?f=8&t=25
Tu masz ogólnie wszystkie informacje co do podstaw żywienia twojego pupila :)

PostNapisane: 20-09-2014 14:49 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: BANSHEE (Balbinka), ECHO (Es), JULIAN (Julek), KARMA (Kami)
+ mink: SUSHI (Suszek), SAFI (Safka)
Nigdy o Was nie zapomnę:
SUSEŁ [*]
PEPE [*]
PIPI [*]
SASQUATCH [*]
DISASTER [*]
Lostel napisał(a):
Dziewczyny, a co jest nie tak ze skrzydelkami z kurczaka? Anathea o tym pisala... :?:

Skrzydełko ma mało mięsa, a dużo skóry, więc jest tam za mało białka i za dużo tłuszczu... a kości? No cóż... kości w skrzydełkach są niemal puste w środku, za to dość twarde i łamią się na ostre kawałki.
Do nauki "kościożerstwa" lepsze są (moim zdaniem) kawałki żeber i szyjek.

PostNapisane: 20-09-2014 15:40 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Lucjan -Lucuś (*) szczęście moje , serduszko moje ,odeszło 4 marca 2015 :(
Lucjan Drugi , znajdka ze schroniska ,od 13 czerwca 2015 :D

za TM Bafi (*)
za TM Marcelek (*) 13.XII. 2015 :(
http://www.ferretta.pl/dieta/ raczej skorzystaj z tych wiadomości :)

xSelene napisał(a):
http://forum.fretki.org.pl/viewtopic.php?f=8&t=25
Tu masz ogólnie wszystkie informacje co do podstaw żywienia twojego pupila :)
--te moim zdaniem są z lekka nieaktualne.... nawet patrząc na datę sporządzenia , i zaraz z pierwszej strony: nie podaje się fretkom oleju rzepakowego itd .... :shock:

PostNapisane: 21-09-2014 10:37 
Modefretorzy
Modefretorzy
Kobiety
Kolegium FFR
F.A.A.

fretki: AleAkcja: AKI od Juli i Azuki San od Juli
mch napisał(a):
nie podaje się fretkom oleju rzepakowego itd .... :shock:

Mch - dlaczego ? Przecież to dobry olej.

Smoczaste [*], Plastuś ;((, Kubuś [*], Tymianek [*] , Pimpuszek [*], Stfforeczek [*] i DUDKA niefrecia ;((

PostNapisane: 21-09-2014 12:28 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: BANSHEE (Balbinka), ECHO (Es), JULIAN (Julek), KARMA (Kami)
+ mink: SUSHI (Suszek), SAFI (Safka)
Nigdy o Was nie zapomnę:
SUSEŁ [*]
PEPE [*]
PIPI [*]
SASQUATCH [*]
DISASTER [*]
Danka napisał(a):
mch napisał(a):

Pewnie chodzi o to:
Cytuj:
Nigdy, ale to nigdy nie używamy w diecie fretek oleju:

rzepakowego!, gdyż zawiera od 40 do 50% kwasu erukowego, który wg przeprowadzonych badań na zwierzętach wykazał hamowanie wzrostu i zmiany czynnościowe oraz histopatologiczne (patologie anatomiczne) w mięśniu sercowym oraz wiele innych schorzeń

źródło: http://www.ferretta.pl/dieta/zywienie-c ... -roslinne/

PostNapisane: 21-09-2014 16:23 
Nowicjusz
Nowicjusz

Było ładnie, miesko wchodzilo, a od wczoraj nic - nie wiem, moze przez to, ze pierwszy raz indyka dalam? wolowinka smakowala, indyk nie :roll:

PostNapisane: 22-09-2014 7:05 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: ax aka onyx, ciri, gaja, kita'na, luna, nan, navi, sky, xaxis, fifi aka fee [*], malu [*], caprys [*], niya aka bestyja [*], cassi aka amai [*], agat'h [*], ezio [*], bibi aka bianca blue [*], puma [*], akki [*], nana [*], misia [*]
po pierwszym nasyceniu miesem (duzej dawce wlasciwej energii - z miesa a nie weglowodanow), uzupelnieniu brakow moze byc stagnacja w jedzeniu...

drapiezniki w naturze nie jedza dzien w dzien do syta, tak wiec w domu, przy sytych posilkach, organizm fretki sam reguluje potrzebne ilosci... w 1 dzien potrafia zjesc podwojna porcje, ale na drugi moga w ogole nie ruszyc miesa... nie jest to bunt na dany gatunek miesa, ze go nie lubia, itd., itp. ... poprostu sa przejedzone z poprzedniego dnia... i instynktownie daja odpoczac zoladkowi i jelitom... wiec w ten dzien zmniejsza sie ilosc posilku, a nastepnego juz normalnie... choc czasami moze to trwac kilka dni... :mrgreen:

-- dodano: Pn wrz 22, 2014 8:38 am --

widze, ze do olei to bedziemy wracac i wracac... :shock:

w naturze zwierzeta nie jedza olei! ... ale!... w naturze zwierzeta jedza miesa, ktore maja odpowiedni stosunek kwasow tluszczowych n-6 do n-3, czyli 4-1:1 ...

miesa sklepowe, ktore my podajemy, pochodza z chowu przemyslowego, na przetworzonej diecie, ktora powoduje, ze stosunek kwasow tluszczowych n-6 do n-3 jest kilkukrotnie przekroczony 20-10:1... :?

dlatego olej w diecie fretek jest tylko i wylacznie 'suplementem', ktory ma wyrownywac stosunek kwasow n-6 do n-3 do wkazanej wielkosci, najlepiej 1:1... aby to uzyskac, podajemy olej, ktory faktycznie ma nadmiar kwasow n-3 nad n-6 w sobie... niewiele jest takich olei i tak jak w przypadku skladu suchej karmy, tak i w przypadku oleju musimy! czytac etykiety... stosowanie olei z przewaga n-6 nad n-3 oraz olei rafinowanych (a takim jest olej rzepakowy i wiele innych roslinnych) mija sie z celem... :shock:

jesli ktos ma miesa pochodzace z wolnego chowu, na naturalnych produktach, tj. swieza trawka, sianko, itd., itp. to w ogole nie musi stosowac olei... gdzyz mieso, ktore podaje najprawdopodobniej ma odpowiedni bilans kwasow tluszczowych w sobie... :mrgreen:

co do oleju rzepakowego, dodam jego minusy, potwierdzone badaniami...
Cytuj:
Rzepak i produkty na jego bazie nie powinny być stosowane w diecie fretki gdyż zawierają:
- kwas erukowy (od 1 do 50%), który wg przeprowadzonych badań na zwierzętach wykazał:
-- hamowanie wzrostu
-- zmiany czynnościowe i histopatologiczne (patologie anatomiczne) w mięśniu sercowym[11]
- progoitrynę, substancja wolotwórcza, przekształcająca się w organizmie w giotrynę i uniemożliwiająca wbudowywanie jodu w pierścień tyrozyny lub tyroniny i wytwarzanie (L-tyroksyny i L-trójjodotyroniny) – hormonów tarczycy

Ponadto, badania przeprowadzone na szczurach, myszach i świniach wykazały, iż stosowanie oleju rzepakowego w diecie samic karmiących, szczeniaków i pozostałych zwierząt powoduje:
- zmiany fizjologiczne i reprodukcyjne szczeniaków
- nadciśnienie
- udary
- uszkodzenia nerek
- uszkodzenia płuc
- zmniejszenie liczby i zwiększenie kruchości krwinek czerwonych
- skrócenie życia o 50%![11]

Uwaga!
Kwas erukowy występuje także w:
- rybach, np. pstrąg, łosoś
Progoitryna występuje także w:
- kapuście

nic dodac, nic ujac... :?

PostNapisane: 22-09-2014 11:44 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Lucjan -Lucuś (*) szczęście moje , serduszko moje ,odeszło 4 marca 2015 :(
Lucjan Drugi , znajdka ze schroniska ,od 13 czerwca 2015 :D

za TM Bafi (*)
za TM Marcelek (*) 13.XII. 2015 :(
Ocelot napisał(a):
Danka napisał(a):
mch napisał(a):

Pewnie chodzi o to:
Cytuj:
Nigdy, ale to nigdy nie używamy w diecie fretek oleju:

rzepakowego!, gdyż zawiera od 40 do 50% kwasu erukowego, który wg przeprowadzonych badań na zwierzętach wykazał hamowanie wzrostu i zmiany czynnościowe oraz histopatologiczne (patologie anatomiczne) w mięśniu sercowym oraz wiele innych schorzeń

źródło: http://www.ferretta.pl/dieta/zywienie-c ... -roslinne/

anathea napisał(a):
po pierwszym nasyceniu miesem (duzej dawce wlasciwej energii - z miesa a nie weglowodanow), uzupelnieniu brakow moze byc stagnacja w jedzeniu...

drapiezniki w naturze nie jedza dzien w dzien do syta, tak wiec w domu, przy sytych posilkach, organizm fretki sam reguluje potrzebne ilosci... w 1 dzien potrafia zjesc podwojna porcje, ale na drugi moga w ogole nie ruszyc miesa... nie jest to bunt na dany gatunek miesa, ze go nie lubia, itd., itp. ... poprostu sa przejedzone z poprzedniego dnia... i instynktownie daja odpoczac zoladkowi i jelitom... wiec w ten dzien zmniejsza sie ilosc posilku, a nastepnego juz normalnie... choc czasami moze to trwac kilka dni... :mrgreen:

-- dodano: Pn wrz 22, 2014 8:38 am --

widze, ze do olei to bedziemy wracac i wracac... :shock:

w naturze zwierzeta nie jedza olei! ... ale!... w naturze zwierzeta jedza miesa, ktore maja odpowiedni stosunek kwasow tluszczowych n-6 do n-3, czyli 4-1:1 ...

miesa sklepowe, ktore my podajemy, pochodza z chowu przemyslowego, na przetworzonej diecie, ktora powoduje, ze stosunek kwasow tluszczowych n-6 do n-3 jest kilkukrotnie przekroczony 20-10:1... :?

dlatego olej w diecie fretek jest tylko i wylacznie 'suplementem', ktory ma wyrownywac stosunek kwasow n-6 do n-3 do wkazanej wielkosci, najlepiej 1:1... aby to uzyskac, podajemy olej, ktory faktycznie ma nadmiar kwasow n-3 nad n-6 w sobie... niewiele jest takich olei i tak jak w przypadku skladu suchej karmy, tak i w przypadku oleju musimy! czytac etykiety... stosowanie olei z przewaga n-6 nad n-3 oraz olei rafinowanych (a takim jest olej rzepakowy i wiele innych roslinnych) mija sie z celem... :shock:

jesli ktos ma miesa pochodzace z wolnego chowu, na naturalnych produktach, tj. swieza trawka, sianko, itd., itp. to w ogole nie musi stosowac olei... gdzyz mieso, ktore podaje najprawdopodobniej ma odpowiedni bilans kwasow tluszczowych w sobie... :mrgreen:

co do oleju rzepakowego, dodam jego minusy, potwierdzone badaniami...
Cytuj:
Rzepak i produkty na jego bazie nie powinny być stosowane w diecie fretki gdyż zawierają:
- kwas erukowy (od 1 do 50%), który wg przeprowadzonych badań na zwierzętach wykazał:
-- hamowanie wzrostu
-- zmiany czynnościowe i histopatologiczne (patologie anatomiczne) w mięśniu sercowym[11]
- progoitrynę, substancja wolotwórcza, przekształcająca się w organizmie w giotrynę i uniemożliwiająca wbudowywanie jodu w pierścień tyrozyny lub tyroniny i wytwarzanie (L-tyroksyny i L-trójjodotyroniny) – hormonów tarczycy

Ponadto, badania przeprowadzone na szczurach, myszach i świniach wykazały, iż stosowanie oleju rzepakowego w diecie samic karmiących, szczeniaków i pozostałych zwierząt powoduje:
- zmiany fizjologiczne i reprodukcyjne szczeniaków
- nadciśnienie
- udary
- uszkodzenia nerek
- uszkodzenia płuc
- zmniejszenie liczby i zwiększenie kruchości krwinek czerwonych
- skrócenie życia o 50%![11]

Uwaga!
Kwas erukowy występuje także w:
- rybach, np. pstrąg, łosoś
Progoitryna występuje także w:
- kapuście

nic dodac, nic ujac... :?

Właśnie dlatego :)

PostNapisane: 23-09-2014 10:13 
Nowicjusz
Nowicjusz

Dzieki za porady i pomoc :) Staram sie stosowac do Waszych rad, mam nadzieje, ze teraz bedzie tylko lepiej :D
Trafil mi sie wyjatkowy ogonek - nawet raz nie uzarla do krwi (choc czasem lapie mocno), a do tego obecnie 100% kuwetowa (na poczatku zdarzaly sie kupsztale pod szafka, ale za Waszymi radami polozylam tam kocyk i po klopocie) :D
Ogolnie to robi sie z niej przytulanka, coraz dluzej siedzi na kolanach, zdarza sie jej nawet zdrzemnac :D

PostNapisane: 23-09-2014 10:19 
Fretkomaniak
Fretkomaniak

fretki: Fisiula- [*] 07-05-2015

Lila-09.10.2013-

Ponadto ;Sznaucer olbrzym -Szogun
Kot dachowiec -Kibic
Wąz zbożowy -rudy
To super że wszystko idzie ku dobremu.Powodzenia i głaski dla ogonka.

PostNapisane: 23-09-2014 21:28 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

fretki: Maia -2009-2013 :*
Phoebe -06.2013
Caramel - 12.2013
Lostel
Ja jajka przepiórcze kupuje w tesco ( nie zawsze mają) albo w waitrose (dostępne zawsze) ale to akurat w moim mieście nie wiem jak będzie u Ciebie. Olej lniany kupuje w Holland & Barret moje dziewczyny go uwielbiają. W każdym supermarkecie można też kupić smalec z gęsi (goose fat) który daję jako smakołyk przed zimą moim zwierzakom jako, że one kochają wszystko co tłuste :).
Co do wielkości to zauważyłam, że fretki w UK są mniejsze niż w Polsce, moje są wręcz malusieńkie w porównaniu z poprzednią polską fretką. Nawet samczyk znajomego był mniejszy niż moja Majcia. Tutaj często fretki są zwierzętami pracującymi używanymi do polowań na króliki (plaga w UK) więc zależy im żeby były małe i nie klinowały się w norkach/tunelach.
Pozdrawiam

PostNapisane: 24-09-2014 22:21 
Nowicjusz
Nowicjusz

Kajka, u mnie nie ma Waitrose ami Holland &Barret, ale mam Tesco ;)
Co do wielkosci to porownania nie ma, ale z tego, co czylałam to moja Lusinka jest malutka - teraz wazy jakies 680g i ma okolo 50cm ( z ogonkiem ;) )
Gesi tluszcz widzialam, kupie :) a siemie - nie klopot, mamy sklep ze zdrowa zywnoscia :)
dzieki za podpowiedzi :)

PostNapisane: 24-09-2014 23:02 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

fretki: Maia -2009-2013 :*
Phoebe -06.2013
Caramel - 12.2013
Lostel napisał(a):
Kajka, u mnie nie ma Waitrose ami Holland &Barret, ale mam Tesco ;)
Co do wielkosci to porownania nie ma, ale z tego, co czylałam to moja Lusinka jest malutka - teraz wazy jakies 680g i ma okolo 50cm ( z ogonkiem ;) )
Gesi tluszcz widzialam, kupie :) a siemie - nie klopot, mamy sklep ze zdrowa zywnoscia :)
dzieki za podpowiedzi :)

W Holland & barret możesz zamówić produkty przez internet i dostawa jest gratis w całym UK, jeśli zakupy zrobisz powyżej 20 f :)
Możesz tam kupić siemię, olej lniany , tran i olej z łososia więc dużo ciekawych i przydatnych suplementów (przeznaczonych dla ludzi ale myślę, że Lusia się nie obrazi :) ) Skoro macie sklep ze zdrową żywnością to na pewno kupisz tam dobre oleje

Lusinka rzeczywiście mała (ale jeszcze urośnie) tak jak moja Carmelka która w wieku 7 miesięcy ważyła 600g. Teraz mój kurdupelek warzy 880. Nie jestem w stanie zmierzyć tej wiercipiętki, udało mi się tylko z ogonkiem który ma 11 cm.Widziałam świnki morskie większe od niej :). Za to moja Majcia jak był chora na jelitówkę i prawie nic nie jadła przez kilka dni to i tak nie spadła poniżej kilograma.
Ale takie pchełki mają swój urok :roll:
Oby wam się układało jak najlepiej i powiem, że zazdroszczę tej celności kuwetowej i przytulanek
Pozdrawiam

PostNapisane: 24-09-2014 23:11 
Nowicjusz
Nowicjusz

Przytulanki najskuteczniejsze sa wtedy, kiedy jest senna :D albo po obudzeniu zaraz, albo jak zasypia :D
Ale nauczyła się dawac buziaki, cudnie to wychodzi :D choc raz sie przestraszylam jak dzioba otworzyla, i przecielam sobie warge jej kielkiem;) Ogolnie rozrabiara z niej caym pyszczkiem, wszedzie wlezie i rozrabia :D
I co mnie zaskoczylo - przychodzi na wolanie, co prawda tylko do mnie, meza "nie slyszy" :D za to u niego chetniej zasypia na kolanach niz u mnie :D

-- dodano: 25-09-2014 0:15 --

Ale udziabac tez potrafi, co prawda krew sie nie leje, ale boli ;) i jakos oduczanie nie skutkuje, ale pracujemy nad tym ;)

PostNapisane: 30-09-2014 17:07 
Nowicjusz
Nowicjusz

I skonczylo sie dobre, zolza atakujei gryzie :( nie wiem czemu, ale robi sie strasznie agresywna :(

PostNapisane: 30-09-2014 17:23 
Fretkomaniak
Fretkomaniak

fretki: Fisiula- [*] 07-05-2015

Lila-09.10.2013-

Ponadto ;Sznaucer olbrzym -Szogun
Kot dachowiec -Kibic
Wąz zbożowy -rudy
Daj jej czas .Ja miałam to samo .Aż mi się płakać che z radości bo wcina wszystko co jej dam ,a wcześniej wszystko wyrzucałam.Choć powiem że tylko mnie w domu traktuje poważnie i nie gryzie ,reszta domowników jest be.Nie załamuj się ,daj jej czas im dłużej będzie u ciebie tym będzie lepiej.Też przechodziłam traumę i czasem miałam dość,teraz jest lepiej .Tylko wytrwałość i zawziętość ,wyciskanie łez ,,ale zobaczysz wszystko pomalutku się poukłada.Ja jestem dobrej myśli ,bo czas i zaufanie zrobi swoje.

PostNapisane: 30-09-2014 22:30 
Nowicjusz
Nowicjusz

Kozica, dzieki :)
Moja jak narazie chyba mnie uwaza za najwazniejsza w stadzie, bo daje jesc i sprzatam ;) ale gryzie ostatnio bardzo, czasami strach ja dotknac :cry: zastanawiam sie, czy nie jest to spowodowane wizyta goscia w naszym domu, byl 2 dni i wtedy nasililo sie gryzienie :niewiem:
nic to, pracuje nad opanowaniem potwora :D

PostNapisane: 03-10-2014 17:44 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

fretki: Psikus & Mycha ❤
Życzę przede wszystkim dużo cierpliwości w wychowaniu stworzonka ;)

Obrazek

PostNapisane: 06-07-2016 12:19 
Nowicjusz
Nowicjusz

No to dwa lata za nami;) forum czytam czesto, nie udzielam sie (po przykrych doswiadczeniach;) )
Moja niunka to najwspanialszy freciak na swiecie, co prawda - nie przytulanka, ale zabawy z nia nigdy sie nie koncza :D mysle o zakupie drugiego freciaka, zeby malutka nie byla sama :)

PostNapisane: 06-07-2016 13:57 
Modefretorzy
Modefretorzy
Kobiety
F.A.A.

fretki: Jaskier, Jagusia i kotofretka Masza
:D Pozdrowienia i głaski.

[*]Eufrozyna [*]Maks] [*]Patek [*]Zuza - zawsze w sercu.

PostNapisane: 23-08-2016 0:33 
Nowicjusz
Nowicjusz

Zastanawiam się nad założeniem tematu w pogaduchach, moja Luśka-Nuśka jest tak cudowna, ze aż chce się o tym powiedzie całemu światu :clap: a do tego to niezależna, dumna panienka, która ma SWOJE widzenie świata i już :D buziaka da, jak ma ochotę, miziakowata nie jest, ale tak słodka i cudowna, że jak tylko nie śpi, to oderwac się od niej nie mogę :oops:

PostNapisane: 23-08-2016 18:14 
Modefretorzy
Modefretorzy
Kobiety
F.A.A.

fretki: Jaskier, Jagusia i kotofretka Masza
:D :clapi:

[*]Eufrozyna [*]Maks] [*]Patek [*]Zuza - zawsze w sercu.

PostNapisane: 23-08-2016 19:54 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kolegium FFR
F.A.A.
Kobiety

fretki: Bianka (2010), Groszek (2013) , Ziomek (2016)
[*]Drako za TM żegnaj malutka iskierko (2005)
[*]Frodo za TM żegnaj słodki okruszku (2006)
[*]Harutki za TM serce mi pękło (2004)
[*]Fionka za TM brakuje mi Ciebie malutka(2009)
[*]Graf Wojownik za TM Twoja siła została ze mną
[*]Ferduniu królu mój najdroższy(2008)
[*]Melba Pokazałaś mi jak cieszyć się każdym dniem (2007)
[*]Maniuś wiem że jesteś w domu, zawsze będziesz (2009)
[*]Cytrynek rudzielcu kochany bardzo tęsknię (2008)
[*]Telmiątko poznałaś dużo osób, ale byłaś tylko moja
Lostel weszłaś w fazę "fretkowego zapalenia mózgu" , choroba pożądana na tym forum :D , gratuluję :clap: .
Głaski dla Lusi ślę. Pisz więcej :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1