www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 31-03-2020 7:54

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 20-10-2015 21:41 
Zaglądacz
Zaglądacz

fretki: Smoczek
Jak w temacie, rozpuściłam moją fretkę przeokropnie- nie chce ruszyć niczego poza surowym mięsem i jajkami. Nie interesuje ją tran, maltpasta, suszone mięsko, wszelkie przysmaki ani kości. Dostaje mączkę kostną jako suplement ale problem w tym, że nie jestem w stanie namówić go żadnym sposobem do zjedzenia chociaż jednego chrupka suchej karmy... A nie może jeść tylko miękkiego mięska -odbija się to na jego układzie trawiennym.

Macie jakieś pomysły jak go przestawić ze 100% surowego mięsa na chociaż 5% dodatku suchej karmy? Czytałam o pomyśle posmarowania maltpastą -ale mojej fretki maltpasta nie interesuje, i do owinięcia chrupek mięskiem - tak zrobiłam i znajdywałam potem porzucone chrupki na mieszkaniu bez mięsa oczywiście... Już nie wiem robić, a nie chce kupować kolejnych karm i mieć nadzieję, że może dziesiąta z kolei mu posmakuje... karmy są jednak drogie a potem (tak jak ze wszystkimi przysmakami :? ) Nie wiem co robić. :confusion-helpsign:

(Bardzo proszę o niepisanie, że bardzo dobrze, że nie chce jeść suchego bo mięso zdrowsze. Musi jeść coś co mu utwardzi kupki i wymiecie jelita, a kości odpadają)

-- dodano: 20-10-2015 21:51 --

Próbowałam też wymieszać karmę z jajkiem -wylizywał tylko jajko z chrupek...

PostNapisane: 21-10-2015 7:20 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny
Kobiety
F.A.A.

fretki: brygada BBB tj. Brendynka [*] , Bimber [*] i Borysiu [*]
od ponad 6 lat dodaje poza witaminami moim ogonom do mięska siemie lniane. Sama miele nasionka w młynku, i dodaje odrobine do mieska. Problemów z trawieniem nie mają, dodam że są tylko na mięsku.
Od jakiegoś czasu wprowadziłam również nasionka ostropestu plamistyego i łącze go z siemieniem lnianym w proporcjach które zamieściła anathea na swojej storonie (http://www.ferretta.pl/zdrowie/apteczka ... -plamisty/).

PostNapisane: 21-10-2015 8:06 
F.A.A.
F.A.A.
Kobiety

fretki: .
Teddy - vel. Tadziu
Stefan
Nicpoń
Niawka a może mielone skorupki jaj do tego mieska? Zamiast kości, powinny pomóc na "ściągnięcie" kupek ;)
Jeżeli chodzi o suche jeżeli już musisz... pewnie złotego sposobu nie ma... napisz jakie suche próbowałaś podawać może ktos podeśle garstke innego i spróbujesz bo kupowanie całego opakowania to rzeczywiście ciężko.
Acz jak nie je to ja bym nie zmuszała, moje fretki od ponad roku nie jadły suchego i nic złego z tego powodu sie nie dzieje, co prawda jedzą z kośćmi (ale skorupki to podobno na prawdę dobry "zamiennik") i tak jak u Katie, podaję miedzy innymi siemie lniane.

Moje aniołki <3 : [*] Merci, [*] Focus, [*] Sona, [*] Lilly, [*] GinaGinewra

PostNapisane: 21-10-2015 8:26 
Fretkomaniak
Fretkomaniak

fretki: Fisiula- [*] 07-05-2015

Lila-09.10.2013-

Ponadto ;Sznaucer olbrzym -Szogun
Kot dachowiec -Kibic
Wąz zbożowy -rudy
Tak myślę że może mielone kości by jadł.Spróbuj szyjki z kurczaka zmielić prze maszynkę i do tego dołóż mięso,posyp siemieniem lnianym .Może to pomoże. :D

PostNapisane: 21-10-2015 8:43 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny
Kobiety
F.A.A.

fretki: brygada BBB tj. Brendynka [*] , Bimber [*] i Borysiu [*]
na początek spróbowałabym z tym mielonym siemieniem lnianym (ma sporo błonnika, generalnie dobrze wpływa na prace układu pokarmowego)

PostNapisane: 21-10-2015 19:07 
Zaglądacz
Zaglądacz

Próbowałam Applaws z kurczakiem na razie. Nie mam maszynki do mielenia dlatego mielone kości odpadają, kroiłam je i tłukłam na małe kawałki ale tylko obgryza z mięsa i zostawia resztę. Jedyne co jeszcze zjada to chrząstki z kurzych nóżek. Dostawał wcześniej trochę skorupek do mięsa ale chyba za mało żeby to miało jakiś efekt(dawałam mu do pół łyżeczki dziennie) a przestałam dawać kiedy kupiłam mączkę kostną dla wapnia. Raz jeden widziałam jak zrobił "modelową" kupę zaraz po przyjeździe do nowego domu. Potem dostał mięso i się zaczęły małe i miękkie kupki.

Dziękuję za radę z siemieniem lnianym, jutro kupię i przetestuje :)

PostNapisane: 21-10-2015 21:04 
Fretkomaniak
Fretkomaniak

fretki: Fisiula- [*] 07-05-2015

Lila-09.10.2013-

Ponadto ;Sznaucer olbrzym -Szogun
Kot dachowiec -Kibic
Wąz zbożowy -rudy
Ja kupuje korpusy z kurczaka tzw porcje rosołowe.Odcinam szyje i żebra kładę na desce do krojenia przykrywam reklamówką jednorazową i tłukę tłuczkiem do kotletów można powiedzieć na kotleta i potem kroje na mniejsze kawałki i pakuję do woreczków.Kości dodaje do innych rodzajów mies np wołowina ,kaczka i serduszko z indyka.Codziennie podaję inną mieszankę mięsną plus do tego pogniecione kości i posypuje siemieniem lnianym i odrobinę wody lub rosołu.

PostNapisane: 25-10-2015 0:14 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Pączuś i Zbychu
George [*] (11.07.2017
Zuzia [*] (23.01.2017)
Mongi [*] (15.01.2017)
Pepsi [*] (13.07.2016)
Karolcia [*] (31.01.2016)
Ozzy [*] (29.01.2016)
Edek [*] (19.06.2014)
Dina [*] (06.01.2014)
Lusia [*] (09.12.2010)
Daruj sobie suche karmy...to syf.
Co masz na myśli mówiąc,ze odbija się to na jego ukladzie trawiennym?Ma biegunki?robi śmierdzące kupska?strzela bąki?
Aktualnie mam 5 fretek na mięsie w różnym wieku i nie mam problemów z tego tytułu.Co podajesz?

PostNapisane: 25-10-2015 12:12 
F.A.A.
F.A.A.
Kobiety

Teddy - vel. Tadziu
Stefan
Nicpoń
Niawka pisałaś także na grupie na fb? Dobrze kojarzę? :)
Chodzi chyba też o wyjazdy z tego co kojarzę z grupy.
Mieso na wyjazdach to na prawdę nie problem. Można zagrać suszone np firmy Brit.
Mięsko zabieramy zamrożone chwile to trwa zanim się zupełnie rozmrozi jak włożymy wkłady do lodówek turystycznych. Moje fretki sporo jeździły i zawsze sobie z tym radziliśmy, nie miałam potrzeby podawania im suchego ;)

PostNapisane: 26-10-2015 19:59 
Zaglądacz
Zaglądacz

Pola napisał(a):
Niawka pisałaś także na grupie na fb? Dobrze kojarzę? :)
Chodzi chyba też o wyjazdy z tego co kojarzę z grupy.
Mieso na wyjazdach to na prawdę nie problem. Można zagrać suszone np firmy Brit.
Mięsko zabieramy zamrożone chwile to trwa zanim się zupełnie rozmrozi jak włożymy wkłady do lodówek turystycznych. Moje fretki sporo jeździły i zawsze sobie z tym radziliśmy, nie miałam potrzeby podawania im suchego ;)

Tak pisałam na fb też :)

Suszonego mięska też nie chciał nawet spróbować :?

<dziunia> napisał(a):
Daruj sobie suche karmy...to syf.
Co masz na myśli mówiąc,ze odbija się to na jego układzie trawiennym?Ma biegunki?robi śmierdzące kupska?strzela bąki?
Aktualnie mam 5 fretek na mięsie w różnym wieku i nie mam problemów z tego tytułu.Co podajesz?

Kupy są rzadkie i malutkie, strzela bąkami przynajmniej parę razy dziennie.
Podaje różnie, głównie wołowinę gulaszową, filety indycze z udźca, nóżki kurze(z nich jeszcze jak mu odkroję to zje chrząstki chociaż), mięso z indyka gulaszowe, niewielkie ilości podrobów, czasem dla urozmaicenia gotowane mięsko indycze z rosołem, czasem rzucę rarytas w postaci surowej krewetki tygrysiej czy jagnięciny ;) szyjek nie umie jeść, skrzydełek czy porcji rosołowych ogólnie też nie (chowa jak mu nie dam nic innego to głoduje dopóki nie dostanie czegoś lepszego -.- raz dostał na "śniadanie" i nie ruszył aż mu dałam następnego dnia śniadanie normalne)
Przez to że je tylko surowe mięso to je tylko dwa razy dziennie ok 7 rano i ok 6/7 wieczorem. Wolałabym żeby mógł też zjeść coś w ciągu dnia, bo pod wieczór jest naprawdę głodny.

PostNapisane: 26-10-2015 21:31 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

George [*] (11.07.2017
Zuzia [*] (23.01.2017)
Mongi [*] (15.01.2017)
Pepsi [*] (13.07.2016)
Ozzy [*] (29.01.2016)
Edek [*] (19.06.2014)
Dina [*] (06.01.2014)
Lusia [*] (09.12.2010)
Mięsożercom 2-3 posiłki dziennie wystarczą,nie muszą jeść tyle co suchożercy.Dlaczego? Bo suche tylko przelatuje przez jelita i daje złudne wrażenie,ze zwierz się najadł. A za 2-3 godziny znów szuka jedzenia.
Mielone kości w diecie mięsnej powinny rozwiązać problem luźnych kup,a przez to przy załatwianiu gruczoły będą się automatycznie oczyszczać jak kupa będzie twardsza (będzie mniej bąków)-próbowałaś tak?

PostNapisane: 26-10-2015 22:23 
Zaglądacz
Zaglądacz

<dziunia> napisał(a):
Mięsożercom 2-3 posiłki dziennie wystarczą,nie muszą jeść tyle co suchożercy.Dlaczego? Bo suche tylko przelatuje przez jelita i daje złudne wrażenie,ze zwierz się najadł. A za 2-3 godziny znów szuka jedzenia.
Mielone kości w diecie mięsnej powinny rozwiązać problem luźnych kup,a przez to przy załatwianiu gruczoły będą się automatycznie oczyszczać jak kupa będzie twardsza (będzie mniej bąków)-próbowałaś tak?

Byłaby to wygodna opcja ale nie mam skąd wziąć mielonych kości. Stąd problem z przestawianiem go na kilka suchych chrupkow dziennie.

PostNapisane: 27-10-2015 6:47 
Fretkoświr
Fretkoświr
Nocne Marki
Kobiety
OSY
F.A.A.

fretki: Sinti, Hikari, Coco, Zuzia oraz Albi(zaginiony)
Norka amerykańska - Tamara, Roksi [*] i Borys [*]
Sari [*] Haku[*], Marka [*], Kari [*]
Niawka, ja na mieleniu kości rozwaliłam swojego elektrycznego Zemlera, w ręcznej maszynce wywalało sito do przodu. Problem rozwiązałam tak, że znalazłam rzeźnika i u niego miele kości, płacę 1zł za kilogram. Mielę około 12 kg na jeden rzut i średnio mam na dwa tygodnie.

PostNapisane: 27-10-2015 7:34 
Zaglądacz
Zaglądacz

SYLWIA7 napisał(a):
Niawka, ja na mieleniu kości rozwaliłam swojego elektrycznego Zemlera, w ręcznej maszynce wywalało sito do przodu. Problem rozwiązałam tak, że znalazłam rzeźnika i u niego miele kości, płacę 1zł za kilogram. Mielę około 12 kg na jeden rzut i średnio mam na dwa tygodnie.

No właśnie naczytałam się jak praktycznie każda maszynka po czasie przegrywa z kośćmi a nie stać mnie na takie wydatki.

Ale kupowanie mielonych kości to kapitalny pomysł, nie wiedziałam że gdziekolwiek można kupić. Rozejrzę się może gdzieś w Krakowie znajdę. Jak rozumiem chodzi o rzeźnika nie o sklep mięsny?

PostNapisane: 27-10-2015 8:21 
Fretkoświr
Fretkoświr
Nocne Marki
Kobiety
OSY
F.A.A.

Tak rzeźnik nie sklep. Ja kupuję sama mięso, bo wtedy wiem co jedzą moje futra, całe króliki, ćwiartki kurze, całe przepiórki, kaczki to możesz kupić i zmielić z kością, lepsze kawałki odciąć i pokroić w odpowiednie kawałki.

PostNapisane: 27-10-2015 8:32 
F.A.A.
F.A.A.
Kobiety

Teddy - vel. Tadziu
Stefan
Nicpoń
Ja miele na zelmerze wszystko łącznie z szyjami indyczymi, tylko wcześniej wszystko rozdrabniam tasakiem ;) owoą maszynkę kupiłam za niecałe 200 zł, raz jeden połamałam tzw sprzęgło, ale to dlatego że mieliłam u znajomej i nie zabrałam popychacza chciałam pchnąć wsio łyżką i włożyłam ją za głęboko blokując ślimak.
Niawka ja jeżdżę do 3 osób z Bydgoszczy i miele im mięsko wiem ze nie każdy może sobie pozwolić od razu na maszynkę więc może mógłby ktoś z Karkowa tobie pomóc?

Tak więc HALOOOO KRAKÓW ! :)

PostNapisane: 27-10-2015 22:10 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

George [*] (11.07.2017
Zuzia [*] (23.01.2017)
Mongi [*] (15.01.2017)
Pepsi [*] (13.07.2016)
Ozzy [*] (29.01.2016)
Edek [*] (19.06.2014)
Dina [*] (06.01.2014)
Lusia [*] (09.12.2010)
Ja mam najtańszą maszynkę elektryczną i też daje radę kościom ;) ale wybieram te delikatniejsze (królik,perliczki i przepiórki,korpusy kurze,kacza szyja to jest max dla tej maszynki) i da się ;)

PostNapisane: 28-10-2015 0:00 
Fretkoświr
Fretkoświr
Nocne Marki
Kobiety
OSY
F.A.A.

Ja wolę kości szpikowe, a to mi rozwaliło maszynkę, ale powiem Wam, że rzeźnik sam zrobił sobie wilka. Kupił zwykłą ręczną maszynkę do mięsa, z tego co pamiętam rozmiar 32 i połączył ją z wiertarką. 12 kg mięsa z grubą kością to parę minut roboty, on dłużej tą maszynkę myje po tym mieleniu, niż samego mielenia.

PostNapisane: 07-09-2016 17:50 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny

fretki: Azazel, Teddy [*], Kun [*]
A ja się podepnę do tematu. Moje fretki też nie jedzą suchej karmy, a przydałoby się, żeby czasem zjadły kilka chrupek. Tylko że mnie nie chodzi o trawienie, a kamień nazębny. Ponieważ żywią się tylko mięsem - w kawałkach i mielonym z kośćmi, zęby nie mają się jak oczyszczać. Chodzę z nimi regularnie do weta, ale co kamień zostaje zdjęty, szybko wraca. Jest to jednak spory problem.
Chyba że ktoś ma jakiś dobry patent na pozbycie się kamienia? Polecono mi suszone i sproszkowane algi jako dodatek do jedzenia, ale to nie usuwa kamienia, tylko zwalnia proces osadzania. Daję to fretkom już ze dwa miesiące i efekt jest, że tak powiem, niewidzialny. :|

PostNapisane: 07-09-2016 18:25 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

fretki: Arti, Ritmo, Lulu, Farsa, Pitaja, Lucjan
Sucha karma nie oczyszcza zębów z kamienia, robią to kości do chrupania, lepiej naucz je podgryzać całe kostki (na początek dobre są żebra z królika) niż suchy syf.

PostNapisane: 13-10-2016 2:03 
Fretkociekawski
Fretkociekawski
Kobiety
Nocne Marki

fretki: Smrodnik [*], (02.04.2003-27.01.2010), Fu [*], Marian [*]na zawsze w mym sercu

Leszek i Jagienka
Małe kupy i strzelanie bąkami mogą świadczyć o zapchanych gruczołkach. Co do luźnych kup..fretki nie robią zwięzłych jak pies czy kot. To na ogół takie kleksiki. Twój fret ma biegunkę czy robi po prosu luźniejsze kupy? Może wrzuć zdjęcie. Znam fretki, które nigdy nie tknęły chrupka a kupy były ok. Moje frety też są ba barfie. Po kilka chrupek wrzucam im tylko latem. Nie mają problemów z kupą.

Sucha karma rzeczywiście oczyszcza zęby z kamienia, ale za zdrowa nie jest. W sumie jeśli uda Ci się nauczyć fretkę jedzenia chrupek, równie dobrze mogła byś nauczyć go jeść kości.

PostNapisane: 13-10-2016 19:21 
Fretkoświr
Fretkoświr

fretki: Tadzio vel Toudi, Majka ,Gaja vel Franczeska ,Morfis ,Kajtus !!! reszta czeka na mnie po drugiej stronie TM.

Ostrzeżenia: 1
nikotyna suche nie oczyszcza raczej okleja zabki, ja miele w zwykłej recznej maszynce bo elektrycznym nie ufam za bardzo :mrgreen: i jest spoko trzeba sie narobic nieraz ale warto sa co prawda karmy niby oczyszczające zabki (Hills) niestety drogie i mało skuteczne !!!

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1