www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 24-11-2017 19:38

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07-10-2007 17:10 
Fretkociekawski
Fretkociekawski
Kobiety

fretki: Czesiu.. ;(( ( 13.03.2007- 28.01.2013r.) :(( [*]
Zuzia [*]
Ludzie przy osfajaniu fretek nie używajcie rękawic !!! Gdy trafiła do mnie świętej pamięcia Zuzia gryzła jak oszalała i tak jak wy do kontaktu z nią uzywałam rękawicy. dawałam jej jesc z nimi, smakolyki także nimi i co ? I fretka zrozumiała tak że rękawica to ta "dobra" a ręka pod spodem to ta "zła". Rękawicy potem grysc nie chciała mogłam robić z nią niemalże wszystko a gdy tylko zobaczyła spoza rękawicy kawałek skóry to już koniec świata... UPRZEDZAM !!!!!

PostNapisane: 07-10-2007 17:19 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety
F.A.A.

fretki: Grafi[*], Draco[*], Beliar [*], Veltis[*], Marou[*] Yoshi, Yuriko i psiny Vega, Tiva
LiNkA18 po części się z Tobą zgodzę, ale tylko po części. Gdybyś widziała moją dłoń po spotkaniu z Shiro, zmieniłabyś zdanie.
U mnie rękawice stosowane były na początku,bo naprawdę nie dało się inaczej zbliżyć do ogona, nie ryzykując kolejnego ataku i kilkunasto minutowego odrywania go od ręki. Później, z dwóch rękawic została jedna, ta w której ogona trzymałam, a gołą dłonią go głaskałam i na palcu dawałam pastę. Jak się zwierz do dotyku przyzwyczaił spróbowałam już bez zabezpieczenia, no prawie bez, bo uzbrojona byłam w pastę, za którą Shiro da się pokroić :)
Na dzień dzisiejszy bez obaw biorę go na ręce i się z nim bawię, i choć zdarza mu się jednak mocniej dziabnąć podczas zabawy to wie co to karcenie i odpuszcza.
Jak bym starała się oswoić go bez rękawic, to pewnie do dnia dzisiejszego większość czasu spędzał by w klatce, bo bałabym się kolejnych pogryzień :)

PostNapisane: 07-10-2007 17:41 
Fretkociekawski
Fretkociekawski
Kobiety

fretki: Czesiu.. ;(( ( 13.03.2007- 28.01.2013r.) :(( [*]
Zuzia [*]
Rozumiem ze osfajanie "dzikusa" golymi rekoma to samobojstwo, ale moim zdaniem zaczecie osfajania od razu dlonmi (dawanie malt pasty czy smakolykkow) jest lepsze niz zaczecie rekawicami. U mnie w przypadku Zuzi popelnilam ogromny blad, moglam od razu rozpocząc wojnę rękoma, trudno ze wyglądałyby jak sitko ale Zuzka od samego poczatku rozumialaby ze to te dlonie daja malt paste i te dlonie ja przytulaja, bawia sie z nią. Ja tylko napisałam swoje zdanie a także "radę" a czy ktos z tego skorzysta czy też nie to juz nie mój problem ;)

PostNapisane: 09-10-2007 18:31 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

fretki: Niko & Codi
Nie wiem gdzie pisać ale chyba tu.Więc przygarnełam dziś Freda ponad 3-letniego kastrata który nigdy nie miał kontaktu z innymi fretkami.Mój Niko do tej pory widział jedną samiczkę też kastrowaną i ładnie się z nią bawił.Problem w tym że Niko gania Freda i gryzie go a ten ucieka sycząc bo się go boi.Czy to przejściowe i Fred i Niko muszą do siebie przywyknąć?Nie wiem co mam robić może dać im czas i niech się ganiają?

PostNapisane: 09-10-2007 18:54 
Modefretorzy
Modefretorzy
Kobiety
F.A.A.

fretki: Jaskier, Jagusia i kotofretka Masza
Monika, norma, Niko swego broni :mrgreen: Jesli sobie nie robią krzywdy, niech się gonią w kółko. Ja bym pewnie litościwie troszeczkę, po cichutku, wspierała nowego. Biedak jest zestresowany, czuje się bardzo niepewnie i jest zagubiony. Powodzenia.

[*]Eufrozyna [*]Maks] [*]Patek [*]Zuza - zawsze w sercu.

PostNapisane: 09-10-2007 19:12 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

Szkoda mi malca bo jest taki słodki a ten młody nawet w jego klatce go atakuje.Teraz jeden śpi w swojej klatce a drugi w swojej.Wcześniej jak uśpiłam Nika na kolankach to Fred nawel leżał obok ale tak sztywno.

PostNapisane: 10-10-2007 17:10 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

Nie wiem co mam robić,Fred cały czas się trzęsie ze strachu.Po domu sam jeszcze pochodzi ale nie biega i boi się panicznie Nika.Widać że tęskni ale czy to długo tak będzie?Boje się o niego :(

PostNapisane: 10-10-2007 18:47 
Modefretorzy
Modefretorzy
Kobiety
F.A.A.

fretki: Jaskier, Jagusia i kotofretka Masza
Monia, jeśli Fred tak bardzo się boi, pozwalaj mu bez towarzystwa Nika chodzić po domu. Może potrzeba mu więcej czasu na oswojenie się z otoczeniem. Niko w klatce Fred na luzie i odwrotnie. Wiem, że się niecierpliwisz, a tu cierpliwości trzeba. :)

[*]Eufrozyna [*]Maks] [*]Patek [*]Zuza - zawsze w sercu.

PostNapisane: 12-10-2007 18:39 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

Już jest troche lepiej frety się oswoiły ze swoją obecnością(ale nie polubiły).Niko już nie atakuje tak Freda i nawet chce się bawić ale chudzielec nie ma ochoty i ucieka z syczeniem lub piskiem.Wczoraj był przełom bo Fred wieczorem zaczą się bawić i gdakać jak Niko spał.Mamy też inny problem maluch w zabawie boleśnie podgryza,co z tym robić??

PostNapisane: 12-10-2007 20:09 
Nowicjusz
Nowicjusz
Kobiety

fretki: Koko, Chrumuś, Pippi na zawsze w mym serduszku...
mmoniaa8 własnie dlatego m.in. nie zdecydowalismy sie na Freda, bałam się ze neistety niemłodą fretke bedzie ciezko oduczyc, z doswiadczenia jak moje baby byly małe pomagała cytryna na recei nogi a gorzkie były niejadalne :lol:

PostNapisane: 16-10-2007 7:59 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety
F.A.A.

fretki: Grafi[*], Draco[*], Beliar [*], Veltis[*], Marou[*] Yoshi, Yuriko i psiny Vega, Tiva
U mnie przełomu niet :(
Każde spotkanie wygląda mniej więcej tak: http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 7238&hl=pl
http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 8254&hl=pl
Wiem, że 3 tygodnie to jeszcze niewiele, ale gdyby choć trochę się sytuacja zmieniła to bym nie panikowała, a tu nic tylko czyhanie jak tu rudzielca dorwać i przetrzepać. Ich spotkania są sporadyczne, a i tak Shiro już ma poraniony kark :(

PostNapisane: 16-10-2007 8:09 
Nowicjusz
Nowicjusz
Kobiety

fretki: Koko, Chrumuś, Pippi na zawsze w mym serduszku...
mmoniaa8 i jak wam idzie?

PostNapisane: 16-10-2007 9:02 
Fretkociekawski
Fretkociekawski
Kobiety

fretki: Sara - moja księżniczka (*) & Blade
daisy rzeczywiście wredota z tego Twojego stwora :(

PostNapisane: 16-10-2007 9:10 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety
F.A.A.

Ja już nawet Shiro niemal całego pastę wysmarowałam, z myślą, że może zamiast gryźć zacznie lizać, ale gdzie tam... bąki, bitwy a pasta została wytarta w dywan i koc w którym się młody schował :(

PostNapisane: 16-10-2007 9:36 
Fretkociekawski
Fretkociekawski
Kobiety

fretki: Sara - moja księżniczka (*) & Blade
I Maltpasta nie pomogła...to naprawdę ciężka sprawa, bo u mnie zawsze uspokajała przynajmniej na chwilę i frety zawsze lizały siebie nawzajem.
Zresztą ja zastosowałam terapie szokową i nie rozdzielałam ich, mimo że Blade początkowo dostawał po pupie, ale w końcu sam nauczył się bronić, bo przerósł Sarę. A poza tym one gryzły się z 15 minut, bąki leciały itp. a później uspokajały się i każde gdzieś tam poszło sobie spać, a jak dałam je do klatki to Sara na hamaku, a Blade na drugim, albo w kuwecie spał.
Ale u Ciebie, jak przez 3 tyg. się nie oswoiły to nie zaryzykowałabym pozostawienia ich samym sobie... :| ciągle jest nadzieja, że potrzebują więcej czasu...

PostNapisane: 22-10-2007 10:05 
Nowicjusz
Nowicjusz

fretki: Frodo[*]
Hermes:
nerwusek-łakomczuszek.
Witam i pozdrawiam serdecznie forumowiczów! Od września mam freta-samczyka i jestem wciąż "zielony" w sprawach wychowania, gdyż jest to mój pierwszy taki zwierzak. Frodo zachowuje się normalnie: załatwia się tylko do kuwety, ma dobry apetyt (1,3 kg w 15tyg. freciego życia), jest pełen energii i oczywiście-uroczy do bólu:) Jedyny problem to gryzienie:( Nikt z rodziny nie może się do niego zbliżyć, bo od razu rzuca się na stopy. Mnie toleruje(spędzam z nim naprawdę dużo czasu, gdyż na studiach mam urlop zdrowotny) i stopy zostawia w spokoju, ale ręce mam całe w ranach. Nie atakuje mniej jakoś zaciekle, raczej robi to w zabawie ("śmieje się" i guga) ale zostawia krwawe ślady. Za karę gryzę go w kark, Frodo się uspokaja,przez chwilę się na mnie boczy;) po czym wraca grecznie do zabawy i za jakieś10 min znów zaczynamy się gryźć... Mam pytanie do bardziej doświadczonych-czy jest to normalne zachowanie młodej fretki, czy raczej zbyt agresywne? Czy fretka po czasie (jeżeli tak to po jakim) wyrasta z gryzienia? Jeżeli nie wyrasta, to jak długo jeszcze mam walczyć z nim o trochę szacunku dla moich rąk?

PostNapisane: 22-10-2007 10:19 
Fretkoświr
Fretkoświr
Zołzy i Zołziki
Kobiety

fretki: Liesel (Liszka oraz alter ego Licho), Cziko i Franka
Wiesel (Wisia) [*], Fussel Adamowicz (Fuzio) [*]
Wyrasta zazwyczaj (trawa to dłużej lub krócej - zależy o fretki), ale jak się nad tym pracuje.

Niezależność poglądów to zaleta. Do momentu, kiedy te poglądy są wciskane wszystkim jako jedynie słuszne. Mam alergię na: krowie mleko, kłamstwa, prostactwo, zakulisowe rozgrywki, ... Lista alergenów wydłuża się z każdym dniem.
Всё ещё возможно

PostNapisane: 22-10-2007 10:47 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

fretki: Arti, Ritmo, Shogun, Lulu, Farsa, Pitaja
Daisy, widziałam filmik, zachowanie Draco identyczne jak mojego Ticiola.

Nie możesz zostawiać ich razem nawet na moment, Draco będzie się dodatkowo nakręcał tym, że Shiro ucieka i się go boi, jedynym wyjściem, które i u mnie pomogło (wojna między Ticiolem i Haidi trwała ponad rok) było wkroczenie przed niego i pokazanie mu, że to ja wybieram kto z nami zamieszka, nie on.
Przy każdym ataku szybko łapałam go (to ważne, on musi wiedzieć, że to był moment ataku) mocno za skórę na karku, bokiem przyciskałam do podłogi i głośno mówiłam "eeeeej, nie wolno", Haidi mogła wtedy podejść do niego tak, żeby on wiedział, że to jej sprawka.
Trochę bałam się, że będzie mniej ufny do mnie, ale załapał, że dyskomfort bycia na dole, przegrana i moja złość są wynikiem tego, że on robi coś co się mnie nie podoba.
Po miesiącu takich "szkoleń" Ticiol nadal atakował, ale było to już inaczej planowane, przy mnie Haidi mogła chodzić spokojnie, kiedy wyszłam, on szybko podbiegał, gryzł i uciekał.
Fretki nie są głupie, czasem mam wrażenie, że zbyt logicznie myślą, wyciągała go wtedy z ukrycia, brałam na ręce z Haidi i odprawiałam kazania, za każdy grymas i oznakę dziabnięcia jej, Ticiol dostał packe palcem w nos (lekko, ale nie lubią tego) i moją "niełaskę" (odprawiałam go do drugiego pokoju lub do klatki)
Haidi dla bezpieczeństwa chodziła w szelkach do których doszyłam płat sztucznej skóry ochraniający kark.
Teraz obaj mogą biegać razem, ale nigdy nie zostaną przyjaciółmi, nigdy nie zasną obok siebie, nie będą jeść obok siebie z tego samego talerza, nie można trzymać ich razem na rękach.
Jedyne co udało mi się osiągnąć to ich wzajemna akceptacja, żyją tu i muszą żyć bez zgrzytów, nie pozwalam na to.

PostNapisane: 22-10-2007 12:42 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety
F.A.A.

Toś mnie pocieszyła :!: ;)
Nawet nie myślę, by ich puszczać razem, bo mogłoby to się źle skończyć. Narazie sytuacja wygląda tak, że chłopaki biegają na zmianę, bo nawet puszczanie pod kontrolą kończy się wielkim kotłowaniem, a wierz mi, te ich spięcia nie wyglądają ciekawie.
Może faktycznie systematyczność w karaniu Draco przyniesie efekty, bo narazie nawet zamknięcie w klatce nie zdaje rezultatu bo mi małpa od razu idzie spać, więc spróbuję z tym przyduszaniem... może załapie o co chodzi. Jak nic - mam upratą, wredną bestię.
Słuchaj harpija, a jak myślisz czy przebudowanie klatki (jedno piętro dla Shiro) mogłoby zmienić sytuację? Chłopaki mieliby możliwość oswoić się ze swoimi zapachami, nie mając jednocześnie ze sobą kontaktu.

PostNapisane: 22-10-2007 12:50 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

Daisy, u mnie sąsiedztwo nie pomogło, mogły się widzieć, słyszeć, czuć i dotykać przez pręty, wtedy było dobrze, ale wystarczyło wypuścić razem, żeby był pierwszy atak.

Przebudowa klatki dla Shiro może być dobra, będzie spokojniejszy i może z czasem przestanie być nieśmiały. Może chłopcy znudzą się jego widokiem, też tak czasem bywa.

PostNapisane: 22-10-2007 13:16 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kolegium FFR
Kobiety

fretki: Pancho (*) , Milou, Spirou
W kanadyjskiej książce o fretkach włąsnie dawali taką radę jak ty mówisz daisy. Do tego dobrze jest jak by miały możliwoś dodatkowego widzenia się. Tam tak piszę, do tego musi dojś podmiana szmatek co drugi dzień. Ale trwa to do 6 tygodni, czasem dłużej.

Pancho 08.05.2006 -10.11.2012 Jak bez Ciebie zyc?

PostNapisane: 22-10-2007 14:20 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety
F.A.A.

Teraz to mnie zmobilizowałaś :lol: W takim razie zabiorę się w weekend za przebudowę klatki chłopaków. Co prawda nie będą się widzieć, bo szklanych półek robić nie będę tylko drewniane, ale zawsze pozostaje zapach i podmiana legowisk :) Poza tym, tak jak harpija radzi - wprowadzę ostrą tresurę Draculi.
Oby to przyniosło efekty.

PostNapisane: 22-10-2007 14:21 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kolegium FFR
Kobiety

fretki: Pancho (*) , Milou, Spirou
A było zapoznanie na neutralnym terenie?

Pancho 08.05.2006 -10.11.2012 Jak bez Ciebie zyc?

PostNapisane: 22-10-2007 14:29 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

Daisy, tu nawet nie chodzi o tresurę, musisz mu pokazać, że Ty w tym stadzie rządzisz, fretki teoretycznie nie są zwierzętami stadnymi, li tylko towarzyskimi, jednak w grupie powyżej dwóch sztuk, zaczyna kształtować się hierarchia ważności, im zwierząt w stadzie więcej, tym można to łatwiej zaobserwować.
Zauważyłam też, że czas kastracji/krycie rzutują wyraźnie na późniejszą pozycję, taki osobnik jest pewien siebie i z łatwością ustawia innych po kątach. Ticiol był ciachnięty po ponad 4 miesięcznej rui, jest typową alfą w stadzie chłopaków, pozostali, będący w rui krócej podchodzą już inaczej do nowych. Haidi jest alfą w stadku dziewczyn, to był główny problem w oswajaniu jej i Ticiola, bardzo trudno pogodzić dwie dominujące osobowości, zawsze któraś strona musi spaść niżej w hierarchii. W takim wypadku, dwóch bardzo silnych osobowości doszło w najlepszym momencie do akceptacji takiego stanu, nic więcej nie wskóram ale i z tego jestem szczęśliwa ;)

PostNapisane: 22-10-2007 14:37 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety
F.A.A.

Tak, w parku z frecią Olimill - tamtej nie ruszał. Oczywiście podbiegł, powąchał i poszedł w swoją stronę, a Shiro - podszedł, powąchał, choć nawet nie można tego wąchaniem nazwać, bo od razu zaatakował...
Może błędem było wprowadzenie go do domu bez wcześniejszego poznania, gdzieś na neutralnym gruncie, ale... stan Shiro (brzydkie uszły, długaśne pazury, zachowanie mordercy) nie pozwalało na taki manewr.
Z tego co zauważyłam, to Draco bez problemu akceptuje ogony, które poznał, gdzieś na dworze. Z ogonami edyty1 nawet się bawił, z tym, że to na powietrzu miał z nimi pierwszy kontakt.

Harpija, ta tresura to przenośnia :) Faktycznie coś chyba w tej późnej kastracji jest, Draco stracił jajka dosyć późno, bowiem na jego pełną sprawność czekało kilka samiczek. Teraz obserwując chłopaków, widzę, że co prawda Grafi nie daje się ustawiać po kątach, ale faktycznie - sam w stosunku do Shiro zachowuje się w miarę normalnie, nie ma problemu by razem trzymać ich na ręku. Po mieszkaniu, po lekkiej szamotaninie każdy idzie w swoją stronę, no a przy Draco - to tak jak na filmiku - nie odpuści, bo i Draco nie wyluzuje...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1