www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 22-11-2017 6:38

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 28-06-2016 17:16 
Zaglądacz
Zaglądacz

Wiem, ze tematów o gryzieniu było już multum. Czytałam większość z nich, ale jednak chciałabym dostać bardziej personalną poradę.
Od 4 dni mam fretkę. Jest to moja pierwsza w życiu fretka, ale staram się, żeby miał wszystko, co mu potrzeba. Ma dużą klatkę, zabawki, dostaje mięsko i witaminki, ogólnie warunki życia ma dobra, niestety nie wiem do końca jak go wychować i przekonać do siebie. Maluch ma niecałe 3 miesiące, pochodzi z zarejestrowanej hodowli i był od początku wychowywany wśród ludzi. Hodowca powiedział, ze nie gryzie, ale nas strasznie kąsa.
Widzę, ze do domu się już przyzwyczaił. Chodzi, obwąchuje, wie gdzie może i gdzie nie może się dostać, ale do nas się jeszcze nie przyzwyczaił. Nie można go pogłaskać ani nic koło niego zrobić jak nie jest zajęty, bo od razu patrzy jakby tu skubnąć rękę. Na stopy też się rzuca.
Próbowałam już kilku sposobów. Syczenie i tarmoszenie, trzymanie na rękach, przyciskanie do podłogi na niego nie działa, wręcz przeciwnie robi się bardziej agresywny i zaczyna mocniej kąsać i nie puszczać. Nie daje odwracanie uwagi, bo capnięcie człowieka jest najbardziej interesujące. Chowałam go do "karcerku nosidełkowego" - dało to tyle, ze przestał rzucać się na moje stopy w grubych skarpetach, ale na męża dalej się rzuca.
Na razie przy wypuszczaniu zakładam długie spodnie, grube skarpety i rękawiczki, ale jak ostatnio miałam rękawiczki i krótki rękaw, to skubnął mnie tam, gdzie maiłam gołą skórę. Nie chcę cały czas obchodzić się z nim w "zbroi", ale przyznam, ze po tym jak mocno mnie poszarpał teraz się trochę boję.
Czytałam tez, że można zajmować go smakołykami, ale nie bardzo wiem co mu podawać. Dostał maltpastę, ogórka i paprykę, ale tego tez chyba nie można zbyt dużo dawać, a on jest zawzięty jeśli chodzi o próby ugryzienia nas.

PostNapisane: 28-06-2016 18:28 
Nowicjusz
Nowicjusz

fretki: *Zuzia* -urodzona gdzieś w połowie 2014r :)
Toż to dopiero 4dni daj chłopakowi czas... Nas Zuza z 3 tyg gryzla jak nie lepiej... Spierdzielalismy jak głupki przed 800 gramową dziewczynką :) życzę wytrwałości :P

PostNapisane: 28-06-2016 18:33 
Zaglądacz
Zaglądacz

Będziemy wytrwali. Na razie trochę daje się głaskać jak śpi :P Ale nie wiem, kiedy będę mogła ściągnąć rękawiczki przy zabawie. Staram się z nim nie bawić ręką, tylko zmuszać go to gonienia i dziabania za kocyk :P

proszę jeszcze o radę jakie smakołyki można podawać przy "tresurze" żeby nie "przedawkować" ;)

PostNapisane: 28-06-2016 18:35 
Nowicjusz
Nowicjusz

Właśnie takimi sposobami przyzwyczajałam zuzie ..bierz zawsze jak śpi,albo jak się budzi :) powodzenia!

-- dodano: 28-06-2016 18:39 --

Z tymi przekąskami to uważaj :) mozna raz na jakiś czas dać ogórka zwykłego jak lubi albo banana ale to na prawdę rzadko . Kup sobie olej lniany i tez można to dawać po lyzeczce dziennie

PostNapisane: 28-06-2016 18:51 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Lucjan -Lucuś (*) szczęście moje , serduszko moje ,odeszło 4 marca 2015 :(
Lucjan Drugi , znajdka ze schroniska ,od 13 czerwca 2015 :D

za TM Bafi (*)
za TM Marcelek (*) 13.XII. 2015 :(
Jajeczko przepiórcze , rozbełtaj na spodeczku i spróbuj podać , najpierw ze spodeczka potem możesz umoczyć palec i dac do zlizania :)
Musisz widzieć , że jak pokażecie maluchowi strach - mały to wyczuje jako drapieznik- skutek będzie taki , że będzie Was terroryzował , jako słabszych od siebie- czytaj podwładnych :)
Nie możecie mu okazywac ze się go boicie:)
Cierpliwości , na razie starajcie się wcale go nie brać i nie zaczepiać , musi się zaaklimatyzować z Wami , do klatki wrzućcie mu swoje podkoszulki - niech ma je do spania , i poznaje zapach .
Z jakiej hodowli jest mały ? co mówi hodowca ? nie udzielił żadnych rad ?

Powodzenia , :) moze zdjęcie jakieś ?

PostNapisane: 28-06-2016 18:58 
Nowicjusz
Nowicjusz

Oo właśnie mch z ust mi to wyjęłaś! Zdjęcia poprosimy :bow-blue:

PostNapisane: 28-06-2016 20:17 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Pączuś i Zbychu
George [*] (11.07.2017
Zuzia [*] (23.01.2017)
Mongi [*] (15.01.2017)
Pepsi [*] (13.07.2016)
Karolcia [*] (31.01.2016)
Ozzy [*] (29.01.2016)
Edek [*] (19.06.2014)
Dina [*] (06.01.2014)
Lusia [*] (09.12.2010)
Maluch ma swój świat...Tak się bawił z rodzeństwem,kąsając i gryząc ;) Z czasem musicie go nauczyć,że to boli,ale jeszcze za wcześnie,bo 4 dni to nic.On dopiero za jakieś 2 tygodnie uzna domek za swój,póki co jest jeszcze w szoku.Został sam,z dala od matki i rodzeństwa.Dajcie mu siebie poznać.Ale od początku uczcie komunikacji-jak ugryzie głośno daj o tym znać sycząc,powiedz nie gryź/nie wolno/boli.Tarmoszenie za kark w tym momencie nie ma sensu-to oznaka dominacji,a na ten moment musisz go do siebie przekonać,a nie zrazić.Mów do niego dużo,niech zna Twój głos,bo głównie głosem będziesz wyrażać emocje :twisted:
Ja np. rąk używam tylko do grożenia palcem ;) Bardzo dużo gadam do fretek,przez co myślę,że wiedzą kiedy mają nie fikać.Przed chwilą objechałam George'a za wywalenie kuwety i skubaniec strzelił focha,ale zdążył mi napyskować :lollol:

PostNapisane: 29-06-2016 11:07 
Zaglądacz
Zaglądacz

Dostałam rady od hodowcy, ale w sprawie gryzienia jeszcze nie rozmawiałam.

Jak biega to albo sam sobie znajduje zabawę, albo staram się go zająć jakąś zabawką, ale jak się dorwie do stóp to albo po odstawieniu zajmie się czymś innym, albo nie ma zmiłuj, dostaje szału gryzienia i musi odsiedzieć w karcerku :P Dzisiaj spróbowałam triku z podstawieniem maltpasty jak zobaczyłam, ze biegnie rzucić się na stopę. Podziałało ;)
Jak posmaruje sobie gołe ręce to nie pogryzie mnie?

http://imgur.com/a/Wz0jr - prawie grzeczny ;P

PostNapisane: 29-06-2016 12:40 
Nowicjusz
Nowicjusz

Jaaaki piękny :romance-inlove:

PostNapisane: 29-06-2016 19:00 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Lucjan -Lucuś (*) szczęście moje , serduszko moje ,odeszło 4 marca 2015 :(

za TM Bafi (*)
Dorotka napisał(a):
Jak posmaruje sobie gołe ręce to nie pogryzie mnie?

Nie powinien :mrgreen: :D
Madzioll napisał(a):
Jaaaki piękny :romance-inlove:

Obrazek Nooooo :D śliczny jest , uwielbiam tchórzyki :clapi: :clapi: :clapi:

PostNapisane: 29-06-2016 20:38 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Shandy, Fiesta, Twister vel Bulinek, Milka, Bd, Oya, Ozyrys vel.Filipek, Perła, Kelpie, Rubin
TM: Zibi[*], Pipi[*], Wasyl[*], Edek[*], Masza[*], Rajan [*], Pucela [*], Uliś [*], Hexa [*], Oksana [*], Manta [*], Cherry [*]
Maluchy: 52 wnuczęta
Jest jeszcze u was bardzo krótko. Niestety fretki tak mają ze gryzą. Wszak to drapieżnik, dla niego polowania na wasze dłonie, stopy to najlepsza szkoła. Zazwyczaj pół roku mija :p. Czasem to trwa kilka tygodni. U mnie maluchy nas gryzą mało, bo własnie nas znają, później jak idą do nowych domów to mają rózne epizody :p

http://www.diamondferrets.cba.pl/GALERIA2/ Zdjęcia moich fretek
TM: Zibi[*], Pipi[*], Wasyl[*], Edek[*], Masza[*], Rajan [*], Pucela [*], Uliś [*], Hexa [*], Oksana [*], Manta [*

PostNapisane: 29-06-2016 20:51 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

George [*] (11.07.2017
Zuzia [*] (23.01.2017)
Mongi [*] (15.01.2017)
Pepsi [*] (13.07.2016)
Ozzy [*] (29.01.2016)
Edek [*] (19.06.2014)
Dina [*] (06.01.2014)
Lusia [*] (09.12.2010)
Tak myślałam,że te oczyska są mi znajome :twisted:

PostNapisane: 29-06-2016 21:25 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Shandy, Fiesta, Twister vel Bulinek, Milka, Bd, Oya, Ozyrys vel.Filipek, Perła, Kelpie, Rubin
TM: Zibi[*], Pipi[*], Wasyl[*], Edek[*], Masza[*], Rajan [*], Pucela [*], Uliś [*], Hexa [*], Oksana [*], Manta [*], Cherry [*]
Nieeee, to nie mojeee

TM: Zibi[*], Pipi[*], Wasyl[*], Edek[*], Masza[*], Rajan [*], Pucela [*], Uliś [*], Hexa [*], Oksana [*], Manta [*

PostNapisane: 29-06-2016 21:26 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

George [*] (11.07.2017
Zuzia [*] (23.01.2017)
Mongi [*] (15.01.2017)
Pepsi [*] (13.07.2016)
Ozzy [*] (29.01.2016)
Edek [*] (19.06.2014)
Dina [*] (06.01.2014)
Lusia [*] (09.12.2010)
serio? a jak zobaczyłam ten wytrzeszcz,to byłam pewna-Moengi ma taki sam :twisted:

PostNapisane: 30-06-2016 13:32 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

To chyba od Juli albo od Muszu.

PostNapisane: 30-06-2016 14:38 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

fretki: Arti, Ritmo, Shogun, Lulu, Farsa, Pitaja
Większość młodych fretek ma okres czasu w którym "buntują" się metodom wychowawczym, ten okres to wyjazd do nowego domu, w starym gnieździe, stare zasady, nowe miejsce i wszystko ustala się od nowa, wtedy to młodziki próbują zdominować sobie współmieszkańców, niestety charakter fretki mają taki a nie inny. Ustalcie nowe zasady, jako podwaliny użyj zasad panujących u hodowcy (jeżeli takowe posiadał bo często w dużych ilościach malców, hodowca nie znajdzie czasu na realną socjalizację z otoczeniem i człowiekiem, a pisać może co chce)
Rękawiczki odradzam, oduczysz go gryźć rękawiczki a nie ręce.
I nie wiem, albo Wy przesadzacie, albo macie dzikusa, który socjalizował się co najwyżej z rodzeństwem, a nie ludźmi, młodziki podgryzają, ale nie aż tak by krzywdzić realnie, Ty opisujesz dzikusa.

PostNapisane: 01-07-2016 7:40 
Zaglądacz
Zaglądacz

Tak, od Muszu :) W papierach ma Indigo, ale my zaczęliśmy mówić na niego Zygfryd i tak mu nieoficjalnie zostanie xD

Harpia - Zbanowany, hmmm... :3 Po to chyba też jest to forum, bo nie każdy jest tu ekspertem z kilkunastoletnim fretkowym stażem.

Przyznaję, że z tym gryzieniem trochę spanikowałam xD Zaczęliśmy bawić się z nim gołymi rękami, bo jednak nie gryzie do krwi (choć boleśnie, ale taki urok frecich ząbków ;)), a jak się z nim trochę potarmosić to sam się znudzi na chwilę.
Niestety jak się zainteresuje stopami to nie ma zmiłuj. Dalej się zastanawiam jak go oduczyć ganiania i kąsania stóp.

A, no i niestety wczoraj pojawił się nowy problem. Zygfryd nagle przestał załatwiać się do kuwety. Od samego początku nie miał z tym problemów. Nic nie zmieniałam, kuwetka stoi w tym samym miejscu, ten sam żwirek. A wczoraj młody w czystej kuwecie baraszkuje, a kupsko obok :/ Próbowałam wrzucić mu do kuwety kupkę na noc, to jeszcze jedną zrobił do środka, a następną już obok. Sika też na zewnątrz.
Aha, kuwetka jest duża, narożna. Mieści się do niej cały.

PostNapisane: 01-07-2016 9:58 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

za TM Bafi (*)
Dorotka trzymacie go luzem czy w klatce ?

PostNapisane: 01-07-2016 14:14 
Zaglądacz
Zaglądacz

W klatce, ale zawsze go wypuszczamy conajmniej 3-4 razy dziennie, żeby się wybiegał jednorazowo godzinkę lub więcej (aż się nie zmęczy).

A sprawa z kuwetą rozwiązana. Dałam mu inną, prostokątną i znowu grzecznie się załatwia. Draniowi po prostu odwidziała się narożna :twisted:

PostNapisane: 01-07-2016 20:48 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

fretki: Arti, Ritmo, Shogun, Lulu, Farsa, Pitaja
Taki napis tylko dla VIPów 8-)
Kuwety narożne są do bani, freciaki w większości lubią stać czterema łapkami w kuwecie.

PostNapisane: 02-07-2016 16:05 
Nowicjusz
Nowicjusz

Harpia nie do końca :mrgreen: Moja lubi prostokątną kuwetę nie dlatego żeby stać czteroma łapami , ale zeby sie przednimi lapami opierać...wyglada przekomicznie musze jej kiedys fotę pstryknąć :lol:

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1