www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 23-09-2018 19:48

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Fretkoterapia
PostNapisane: 19-09-2009 20:11 
Modefretorzy
Modefretorzy
Kobiety
F.A.A.

fretki: Jaskier, Jagusia i kotofretka Masza
Fretki – mali terapeuci

Wiele zwierząt pomaga ludziom w walce z chorobą. Pomagają im w codziennym życiu, poprawiają ich samopoczucie, nierzadko ratują nawet życie. Wśród zwierząt asystujących i terapeutycznych dominują psy, konie, koty, jednak bardzo pomocne okazują się też przedstawiciele innych gatunków jak na przykład: świnie, małpy, gęsi, papugi czy fretki.
Na razie wykorzystywanie fretek w terapiach nie jest popularne i nie jest do końca zbadane, jednak istnieje wiele dowodów na ich pozytywny wpływ na człowieka. Te małe, ale bardzo inteligentne zwierzątka potrafią wyczuć u swoich opiekunów zbliżający się napad padaczki czy atak serca i w określony sposób ostrzec przed nim. Fretki pomagają także ludziom z fobiami przestrzennymi, nerwicami i lękami. Sama ich obecność korzystnie wpływa na ich stan, dzięki czemu w stresujących sytuacjach potrafią się opanować. Znakomicie sprawdzają się także jako towarzysze dzieci z autyzmem. Te wymagające szczególnej opieki dzieci często nie reagują lub źle reagują na psy czy koty, natomiast na fretki reagują bardzo pozytywnie. Wiadomo, że nie dotyczy to wszystkich dzieci, bo do każdego trzeba podchodzić bardzo indywidualnie, jednak te maluchy, które polubiły te zwierzaki, zazwyczaj bardzo się do nich przywiązywały, potrafiły się nimi znakomicie opiekować i ostrożnie bawić, a także stały się bardziej otwarte na otoczenie zewnętrzne.
Dobrym przykładem wpływu fretek-terapeutów może być historia Nanette Thurber, która zabierała swoje dwa zwierzaki na spotkania w domu opieki, gdzie najczęściej byli tam starsi ludzie z niepełnosprawnością ruchową. Sesje trwały ok. 30-40 minut i w tym czasie, zależnie od oczekiwań grup, jedne wolały aby Nanette opowiadała o fretkach - jakie są, co jedzą, jak się zachowują, inne natomiast wolały je głaskać. Mimo że zwierzaki te nie były nigdy szkolone, wykazywały ogromną cierpliwość i nie przeszkadzało im, że były co chwila przekazywane z rąk do rąk. Dla tych starszych ludzi była to wielka rozrywka i radość, móc potrzymać takiego zwierzaka i dowiedzieć się czegoś o nim. Takie spotkania bardzo poprawiały im humor i odciągały ich myśli od choroby.
Fretki znakomicie sprawdzały się także w kontaktach z chorymi dziećmi. Dr June McNicholas, psycholog z Uniwersytetu w Warwick zabierała swoje dwie fretki, samiczkę Robyn i ślepego samca Stonebridge’a, na spotkania w szpitalach. Dzieci uwielbiały się z nimi bawić i obserwować ich wygłupy. Mali pacjenci nierzadko są przerażeni swoją chorobą, mimo zapewnień dorosłych, że wszystko będzie dobrze. Często nie wszystko rozumieją, a boją się zapytać. Zabawa z fretkami otwiera im drogę do zadawania pytań dotyczących chorób np. kiedy widzą, że fretka miała operację i ma szwy, łatwiej jest im zrozumieć i poczuć się bardziej pewnie, co to znaczy samemu mieć szwy. Natomiast dzieciom niewidomym kontakt ze Stonebridg’em ułatwił pogodzenie się ze swoją sytuacją i uświadomił, że one także mogą cieszyć się życiem.
Jak widać fretkoterapia może przynieść wielkie korzyści, jednak trzeba pamiętać, że każda fretka jest inna, ma inną osobowość i nie każda nadaje się do takiej pracy. Tak jak niektóre psy czy koty mogą być zbyt nerwowe lub agresywne, ale także za bardzo skore do zabawy, a zachęcając do niej mogą zbyt mocno ugryźć. Trzeba pamiętać, że fretki nie są tak popularne jak psy, koty czy króliki i wielu ludzi nie zna ich i nie rozumie ich zachowania. Ich jedno zbyt mocne uszczypnięcie może zrazić do nich człowieka, zaś niewłaściwe potraktowanie fretki może ją przestraszyć i wywołać u niej reakcje obronne. Tak więc, fretki wykorzystywane we wszelkiego rodzaju terapiach muszą być specjalnie wybrane, muszą to być osobniki spokojne, których zachowanie właściciel jest w stanie przewidzieć, ale także osoby, z którymi fretki mają pracować, muszą być uprzednio szczegółowo poinformowane jak się zachowywać i odnosić w stosunku do tych małych futrzastych zwierzątek.

Monika Piekarska
Stowarzyszenie Przyjaciół Fretek

[*]Eufrozyna [*]Maks] [*]Patek [*]Zuza - zawsze w sercu.

PostNapisane: 19-09-2009 20:57 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety
Kolegium FFR

fretki: Kubuś i Tosia
Kajtuś już za mostem
Ezynko, nie trzeba szukać w świecie. Ja sama, jak mam kiepski humor, jak na nic nie mam ochoty, biorę któreś z futer i tarzam się z nim po podłodze. Nie ma sił, sama radość w małym ciałku w końcu i mi się udziela.
Artykuł jest potwierdzeniem korzystnego wpływu zwierząt na człowieka.
Zastanawiałam się nad tym, dlaczego.
Może, fakt że zwierzęta są jeszcze bardziej bezradne niż my, wyzwala w nas korzystne uczucia.
 ! Ezyna napisał(a):
Autorem artykułu jest nasz forumowa i stowarzyszeniowa Piekara - Monika Piekarska

PostNapisane: 19-09-2009 22:39 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny
Kobiety
Nocne Marki

fretki: Erwin [*]
Ruppert [*] - jedyni mężczyźni mego życia,
oraz
Kunegunda vel Kundzia
i ruda piesa Tesla
Cytuj:
Fretki pomagają także ludziom z fobiami przestrzennymi, nerwicami i lękami.

nie pozostaje mi powiedzieć nic innego, niż potwierdzić to zdanie ;) Sam fakt więzi uczuciowej, odpowiedzialności, świadomości, że jak trafi gdzie indziej, to napewno nie pozwolą mu tego/tamtego, nie wyczają od razu że to/tamto.

A na fobie społeczne spacerek - jak ludzie napadną to nie ma rady, trzeba "przetrwać"

PostNapisane: 19-09-2009 22:56 
Zaglądacz
Zaglądacz

fretki: Potwór! :D
ewarm napisał(a):
Ezynko, nie trzeba szukać w świecie. Ja sama, jak mam kiepski humor, jak na nic nie mam ochoty, biorę któreś z futer i tarzam się z nim po podłodze. Nie ma sił, sama radość w małym ciałku w końcu i mi się udziela.
Artykuł jest potwierdzeniem korzystnego wpływu zwierząt na człowieka.
Zastanawiałam się nad tym, dlaczego.
Może, fakt że zwierzęta są jeszcze bardziej bezradne niż my, wyzwala w nas korzystne uczucia.

Wydaje mi się, że widząc takie małe zwierze chcemy się nim zaopiekować. Pogłaskać, pocieszyć, powiedzieć , że wszystko będzie w porządku w razie choroby, a jak jest zdrowe to chcemy mu zapewnic rozrywke, być dobrymi opiekunami, wykazać się, zaopiekować. Takie mam wrażenie:).

PostNapisane: 19-09-2009 23:36 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: DISASTER (Dyzia), BANSHEE (Balbinka), ECHO (Es), JULIAN (Julek), KARMA (Kami)
+ mink: SUSHI (Suszek)
Nigdy o Was nie zapomnę:
SUSEŁ [*]
PEPE [*]
PIPI [*]
SASQUATCH [*]
U mnie też zwierzęta powodują przypływ wiary w siebie i dobrego humoru. Kiedy wiem, że ktoś na mnie czeka, że się cieszy na mój widok i chce się ze mną bawić, to każdy dołek mija... A kiedy się martwię, że sobie z czymś nie radzę, to sił mi dodaje bardzo prosty gest... takie choćby liźnięcie... albo zaczepka do zabawy...

PostNapisane: 20-09-2009 1:14 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety

fretki: [*]
http://www.youtube.com/watch?v=ywrOWtCDE7U

PostNapisane: 20-09-2009 8:45 
Zaglądacz
Zaglądacz

fretki: Potwór! :D
AniaR, nie pokazuj takich rzeczy bo to wywoluje u mnei natychmiastowy potok łez ;p. Rysunek fretki z mieczem i tarczą - owned! :D

PostNapisane: 20-09-2009 12:29 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

fretki: Kubus [*] i Frytka
AniaR napisał(a):
http://www.youtube.com/watch?v=ywrOWtCDE7U

Polecam do przeczytania cały artykuł o Sean'ie i Rocky'm: http://www.modernferret.com/mfm029/sean ... web-2a.pdf

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1