www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 22-11-2017 6:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02-05-2015 17:15 
Moderator działu

fretki: Tofik łobuz i Stig gugator :)
Witam, przygotowałem aktualizacje 2 wątków w dziale FAQ chciałbym żebyście wyrazili swoją opinię i sprawdzili czy nie ma nigdzie baboli :P
Jeśli ktoś chce coś poprawić/dodać/zmienić niech pisze śmiało, dam dostęp do Google Docs albo prześle pliki źródłowe w wybranym formacie :)

dział Akcesoria i zabawki - viewtopic.php?f=7&t=19

https://drive.google.com/open?id=0B9jze ... authuser=0

dział Koszty utrzymania - viewtopic.php?f=4&t=10

https://drive.google.com/open?id=0B9jze ... authuser=0

pliki są w PDF więc nikt nie powinien mieć problemów z otworzeniem jak będzie jakiś problem to piszcie prześle pliki albo dam w innym formacie :)

PostNapisane: 02-05-2015 17:37 
Fretkomaniak
Fretkomaniak

fretki: Kali od Astarte ❤ Lili aka Blondie
:bow-blue: samedi
Do wymienianych klatek dodałabym jeszcze perfectę, bo wiele osób ją poleca

I teraz moje czepialstwo :oops: : fretkom, nie fretką w dziale Co trzeba przygotować przed przyniesieniem fretki do domu, w zdaniu "należy przygotować dodatki żywieniowe i suplementy (...) potrzebnych fretkom"
i jeszcze "do od kłaczania najlepiej stosować (...)" odkłaczanie powinno być napisane razem

PostNapisane: 02-05-2015 17:46 
Fretkomegamaniak
Fretkomegamaniak

fretki: Hodowla Roxon: Nala ❤ Kiara ❤ Kovu ❤
Dokładnie, perfecta w zależności od kursu i banku mieści się w przedziale 370-400zł.
No i te królicze klatki bym wywaliła.

PostNapisane: 02-05-2015 20:01 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Lucjan -Lucuś (*) szczęście moje , serduszko moje ,odeszło 4 marca 2015 :(
Lucjan Drugi , znajdka ze schroniska ,od 13 czerwca 2015 :D

za TM Bafi (*)
za TM Marcelek (*) 13.XII. 2015 :(
Pierwsze zdanie , powinno być ; należy znaleźć źródło jak najlepszej jakości mięsa i mięsa z kością ,+ dodałabym < omijając szerokim łukiem markety wielkopowierzchniowe ...
-zamienić kolejność mięs ; królik przed jagnięciną i wołowiną
-siemię lniane świeżo mielone ( najlepiej własnoręcznie )
-domek drewniany ? :niewiem: chyba niepotrzebne....
-szmatki ..... powinny być polarki , miękkie i ciepłe :)
-transporter , niezbędny w podróży np. do weterynarza
-kartony po mleku już bym sobie darowała....chyba nie te czasy....? :niewiem:
-dodała bym coś o usunięciu z zasięgu fretki KONIECZNIE wszystkich chemikalii domowych i proszków do prania i czyszczenia
-usunęła bym dzwoneczek przy szelkach , gdzies czytałam że uszkadza słuch u psów to i chyba u fretek też ?
-dopisała bym żwirek Cats Best Gold jako jeden z lepszych :D
Powodzenia :D

-- dodano: 02-05-2015 21:02 --

a Perfectę na pierwszym miejscu :) jak już ma być super i po nowemu :D

PostNapisane: 02-05-2015 20:22 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Pączuś i Zbychu
George [*] (11.07.2017
Zuzia [*] (23.01.2017)
Mongi [*] (15.01.2017)
Pepsi [*] (13.07.2016)
Karolcia [*] (31.01.2016)
Ozzy [*] (29.01.2016)
Edek [*] (19.06.2014)
Dina [*] (06.01.2014)
Lusia [*] (09.12.2010)
1.Pierwszy dział raczej bym nazwała "przygotowaniem do przyjęcia fretki",bo dotyczy nie tylko zabawek... albo to rozbić,żeby każdy temat był obszerniej opisany (do reszty aktualizacji jeszcze nie dotarłam,to za chwilę ;) )
2.Zabawki-nie muszą być tylko z twardej gumy-u mnie furorę robią maskotki (a można kupić w lumpeksach za grosze) i wszelkiego rodzaju wędki,myszki,frędzle.
3.Szelki-wywaliłabym opis "dla małych psów i kociąt".Już od X lat w zoologach są dostępne szelki dla fretek,królików i świnek morskich-prędzej na fretkę spasują szelki dla świnki niż dla kociaka ;) .Dzwoneczek też zbędny-sam spacer jest już dużym przeżyciem (masa dźwięków),więc brzdękanie dzwoneczka przy każdym ruchu fretki jest...stresujące
4.Transporter-dobrze by było nadmienić,że zwykłe pudełeczko dla gryzonia się nie nadaje,a transporter dla fretki powinien mieć miejsce na malutką kuwetę i hamaczek albo kocyk.To bardzo duży komfort dla zwierzaka i właściciela,tym bardziej,że w życiu wychodzi,że transporter sie przydaje nie tylko do weta-często jeździmy na wakacje z fretkami,czy na jakieś większe "zwierzęce" imprezy.
Idę czytać dalej ;)

-- dodano: 02-05-2015 20:24 --

aaa i jeszcze co do doniczek-mnóstwo (jeśli nie większość) roślin domowych jest trujących.Więc nie tylko o kopanie w doniczce nalezy się martwić,ale też o to,że fretka może próbować degustować (Twój Stig wisiał u Agabry na kwiatku :twisted: )

-- dodano: 02-05-2015 20:36 --

W dziale o kosztach utrzymania masz literówkę (zamiast żywienie jest żywieniowe)- i to znów bym wymeldowała do osobnego działu o zywieniu.
Na moje oko powinno wyglądać to tak (działy):
-przygotowanie do przyjęcia fretki (tu uwzględnić transportery,wymiary klatek,bezpieczeństwo mieszkania,WIEDZA opiekuna na temat fretki)
-koszty zakupu i utrzymania (ten koszt 330 zł mocno zaniżony nawet jak na dolną granicę ;) i ceny klatek też już dawno nieatkualne :P )
-żywienie
-zabawki
Mogę Ci pomóc opisać to wszystko,ale o żywieniu pisać nie będę,bo uważam,że tu jeszcze kuleję :oops:

PostNapisane: 03-05-2015 9:50 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

fretki: Arti, Ritmo, Shogun, Lulu, Farsa, Pitaja
Hmm, taka moja sugestia, nie widzę sensu w narzucaniu wyboru kastracji poprzez implant (a tak odbieram wpis "tylko w przypadku powodów zdrowotnych"), można tym nieświadomie skrzywdzić sporo zwierzaków bo ludzie czytają a nie myślą, później spotyka się samicę w 10 tygodniu rui, na wiosce implantu nie ma a "powodów zdrowotnych" opiekun nie widzi, no i zonk. Wykasuj te "powody zdrowotne" a zostaw dopisek przy implancie, że jest proponowaną, zdrowszą alternatywą dla kastracji chirurgicznej.

Również to "mięso i kości" mi nie pasuje, jeżeli ma zostać to koniecznie z dopiskiem, że należy o sposobie podawania kości doczytać bo i tu można zwierzaka skrzywdzić, nie każda fretka potrafi zjadać kości a przypadki zadławienia już były niestety, to samo z suplementami, to, że są to witaminki nie oznacza, że nie można ich przedawkować, koniecznie link do konkretnego tematu gdzie można porozmawiać, link podkreślony i zaopatrzony czymś w stylu "przed użyciem skonsultuj się z psychiatrą"

Klatek króliczych bym tak nie piętnowała, pamiętajcie, że nie każdego stać na kupę drutów za 500zł, 99% osób które znam i większość osób którym maluchy sprzedałam używali i używają króliczych klatek, zniżcie trochę te loty bo to ma być skrócik informacji a nie pokazywanie ludziom, że fretka to zwierzę dla milionera ;)
Chwilowo to tyle

PostNapisane: 03-05-2015 13:44 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety

fretki: [*]
harpia napisał(a):
Klatek króliczych bym tak nie piętnowała, pamiętajcie, że nie każdego stać na kupę drutów za 500zł, 99% osób które znam i większość osób którym maluchy sprzedałam używali i używają króliczych klatek, zniżcie trochę te loty bo to ma być skrócik informacji a nie pokazywanie ludziom, że fretka to zwierzę dla milionera ;)
Chwilowo to tyle

Dodam jeszcze, ze wiele osob ma fretki bezklatkowe i zamyka fretki na krotko: bo trzeba sprzatnac, czy cos w tym rodaju. Mialam krolikowke przy 3 fretkach i doskonale spelniala swoja role.

PostNapisane: 03-05-2015 15:40 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

George [*] (11.07.2017
Zuzia [*] (23.01.2017)
Mongi [*] (15.01.2017)
Pepsi [*] (13.07.2016)
Ozzy [*] (29.01.2016)
Edek [*] (19.06.2014)
Dina [*] (06.01.2014)
Lusia [*] (09.12.2010)
Mimo wszystko ciągle jeszcze mnóstwo ludzi trzyma fretki głównie w klatkach,a zwierzaki biegają "pod wydział"-godzina i sru do klatki :roll:
Nie mówię,że krolicze klatki to zło,bo dla takich wolnożyjących fretek są ok,ale dla tych,które siedzą 20 godzin na dobę to barbarzyństwo...
I wcale nie trzeba wydawać 500zł za klatke-na allegro i olx można kupić używane za grosze!

PostNapisane: 03-05-2015 15:47 
Fretkomaniak
Fretkomaniak

fretki: Kali od Astarte ❤ Lili aka Blondie
Tym bardziej, że większość ludzi będzie czytać taki wątek na początku swojej przygody z fretką, a wiadomo, że na samym początku, dopóki ktoś nie jest pewny do czego fretka jest zdolna + pewnie będzie mocno gryzła, to nie będzie non-stop wypuszczona z klatki, więc przydałoby się, żeby ta klatka była możliwie duża

PostNapisane: 03-05-2015 16:12 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

George [*] (11.07.2017
Zuzia [*] (23.01.2017)
Mongi [*] (15.01.2017)
Pepsi [*] (13.07.2016)
Ozzy [*] (29.01.2016)
Edek [*] (19.06.2014)
Dina [*] (06.01.2014)
Lusia [*] (09.12.2010)
Co do aktualizacji zywienia-Anathea przygotowała watek o żywieniu chorych fretek,szkoda byłoby tego nie wykorzystać...

PostNapisane: 03-05-2015 16:50 
Fretkomaniak
Fretkomaniak
Kobiety

fretki: [*]
<dziunia> napisał(a):
Nie mówię,że krolicze klatki to zło,bo dla takich wolnożyjących fretek są ok,ale dla tych,które siedzą 20 godzin na dobę to barbarzyństwo...
To tez mozna napisac

PostNapisane: 03-05-2015 17:05 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Lucjan -Lucuś (*) szczęście moje , serduszko moje ,odeszło 4 marca 2015 :(
Lucjan Drugi , znajdka ze schroniska ,od 13 czerwca 2015 :D

za TM Bafi (*)
za TM Marcelek (*) 13.XII. 2015 :(
<dziunia> napisał(a):
Co do aktualizacji zywienia-Anathea przygotowała watek o żywieniu chorych fretek,szkoda byłoby tego nie wykorzystać...

:text-goodpost:

PostNapisane: 03-05-2015 18:38 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Shandy, Fiesta, Twister vel Bulinek, Milka, Bd, Oya, Ozyrys vel.Filipek, Perła, Kelpie, Rubin
TM: Zibi[*], Pipi[*], Wasyl[*], Edek[*], Masza[*], Rajan [*], Pucela [*], Uliś [*], Hexa [*], Oksana [*], Manta [*], Cherry [*]
Maluchy: 52 wnuczęta
Zacznijmy od pierwszej sekcji:
Zdanie:
"- należy przygotować lub znaleźć źródło jak dobrej jakości mięs i kości"
Zdanie dziwnie zbudowane.
"- przygotować dodatki żywieniowe i suplementy"
Podzielmy to na konkrety czyli np oleje i tu wymieniamy tran, olej lniany, rybie itd, następnie dodatki takie jak nabiał, a w nim jogurt naturalny, kefir, śmietana (jaka?), żółtka jak, skorupki jaj, mączka kostna, i inne sypkie takie jak hemoglobina, algi, drożdże, tauryna, ostropest z krótkim opisem w jakim celu i ile sypać. Chyba ze to przeniesione bedzie do zywienia.
"- miski na jedzenie"
Najlepsze te plastykowe przypinane do pretów z zaokrąglanymi brzegami. Co do poidełek....jestem im przeciwna jesli mają byc zamiast miski. Uważam, ze fretki zdecydowanie mniej piją, gdy mają w klatce tylko poidło, co nie jest zdrowe.
"- gilotynka do pazurów"
Szczerze mówiąc nie potrafie z nich korzystać, wole zwykłe obcinaczki do paznokci i takie polecam.
"- domek drewniany"
nie potrzebne, za małe i kojarzy mi sie z takim dla chomika
"- szmatki, ręczniki"
Dajmy tylko koce polarowe, przynajmniej o to pazury sie nie zaczepią, a o reczniki mogą.

Co do kuwet....warto zwrócić uwage, ze trójkątne są najczesciej za małe i lepsze są prostokątne. Mozna je wysypac zwirkiem lub peletem lub po prostu ułożyć reczniki kuchenne.....
klatki - min to 100 cm długa, a więc króliczówka moze byc jak najbardziej. Trzeba zwrócic uwage na wejscie, aby np samiec nie zahaczył przyrodzeniem przy wyjsciu. W klatce powinno byc miejsce na kuwete, jakas póleczka na jedzenie i picie, spód klatki wyłozony kocami oraz zawieszony hamak lub materiałowy domek, reszta zależy od inwencji właściciela. Istotne aby rozstaw miedzy pretami tez nie był za duzy, bo młode lub małe fretki wyjdą przez prety. Zadna klatka za duza dla fretki nie bedzie, ale za mała juz tak.

Sekcja nr 2,czyli utrzymanie fretki. Ludzie nie czarujmy sie. Najczesciej kupowanym miesem bedzie drób, wołowina, ewen królik i to niestety drób nie z chowu eko, a ze zwykłego mięsnego. I takie ceny też warto podać. Np ćwiartki w cenie 3,50 do 5 zł, skrzydełka 5 zł, szyje kurze - 2,50, szyje indycze - 4 zł. Wołowina - od 10 zł do 30 zł itd.
I tak jak harpia napisała, nie róbny z tego fretki dla milionera, bo tak nie jest. W dalszym ciągu ludzie myślą, ze jak dają fileta z kurczaka to dają najlepsze mieso. Trzeba ich z tego błedu wyprowadzic. A fretki posiadają tez osoby młode, ktore są na utrzymaniu rodziców i oni nie mogą sobie pozwolic na takie fanaberie jak kupowanie fretce co dzien innego miesa z chowu eko. A nawet jak ich stac, to nie wiedzą gdzie takie kupić w ich mieście.

http://www.diamondferrets.cba.pl/GALERIA2/ Zdjęcia moich fretek
TM: Zibi[*], Pipi[*], Wasyl[*], Edek[*], Masza[*], Rajan [*], Pucela [*], Uliś [*], Hexa [*], Oksana [*], Manta [*

PostNapisane: 03-05-2015 19:25 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: ax aka onyx, ciri, gaja, kita'na, luna, nan, navi, sky, xaxis, fifi aka fee [*], malu [*], caprys [*], niya aka bestyja [*], cassi aka amai [*], agat'h [*], ezio [*], bibi aka bianca blue [*], puma [*], akki [*], nana [*], misia [*]
<dziunia> napisał(a):
1.Pierwszy dział raczej bym nazwała "przygotowaniem do przyjęcia fretki",bo dotyczy nie tylko zabawek... albo to rozbić,żeby każdy temat był obszerniej opisany (do reszty aktualizacji jeszcze nie dotarłam,to za chwilę ;) )
[...]
Na moje oko powinno wyglądać to tak (działy):
-przygotowanie do przyjęcia fretki (tu uwzględnić transportery,wymiary klatek,bezpieczeństwo mieszkania,WIEDZA opiekuna na temat fretki)
-koszty zakupu i utrzymania (ten koszt 330 zł mocno zaniżony nawet jak na dolną granicę ;) i ceny klatek też już dawno nieatkualne :P )
-żywienie
-zabawki
popieram zmiane nazwy i podzialy tematyczne... :clapi:

milionerzy fretek nie kupia (moze poza Paris Hilton)... po co im takie zwierzatko? ale to nie znaczy, ze fretki sa dla osob finansowo do tego nieprzygotowanych... jezeli kogos nie stac na minimalna klatke (bynajmniej nie krolicza 60x35x35cm), oraz na 60zl miesiecznie na mieso (3kg krolika), to powinien sie powaznie zastanowic nad fretka... bo koszt pojedynczej wizyty kontrolnej na badaniach u weterynarza bedzie kilkukrotnie te cene przewyzszal, a tym samym decydwal o zyciu fretki... doslownie... to nie jest zwierzatko dla dzieci, ktorych rodzice nie chca lozyc na zachcianke swojej pociechy... :?

PostNapisane: 03-05-2015 22:03 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

George [*] (11.07.2017
Zuzia [*] (23.01.2017)
Mongi [*] (15.01.2017)
Pepsi [*] (13.07.2016)
Ozzy [*] (29.01.2016)
Edek [*] (19.06.2014)
Dina [*] (06.01.2014)
Lusia [*] (09.12.2010)
Inez napisał(a):
"- gilotynka do pazurów"
Szczerze mówiąc nie potrafie z nich korzystać, wole zwykłe obcinaczki do paznokci i takie polecam.

Obcinaczki do paznokci sa płaskie i niszczą (rozdwajają i łamią) pazurki.Gilotynki owszem,niewygodne,ale są też specjalne nożyczki dla małych zwierząt do pazurków-dużo wygodniejsze i takich używam ;)

PostNapisane: 03-05-2015 22:30 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

<dziunia> napisał(a):
Inez napisał(a):
"- gilotynka do pazurów"

Obcinaczki do paznokci sa płaskie i niszczą (rozdwajają i łamią) pazurki.Gilotynki owszem,niewygodne,ale są też specjalne nożyczki dla małych zwierząt do pazurków-dużo wygodniejsze i takich używam ;)

Od 15 lat używam ludzkich obcinaczek i tylko raz zrobiłam krzywdę zwierzakowi... bo nie miałam swojego sprzętu tylko te przeklęte super hiper gilotynki.

Wrócę do klatki króliczej, jaki problem dodać odpowiednią wielkość takiej klatki, sporo jest króliczarek, które są wygodne i dużo bardziej funkcjonalne od typowo fretkowych klatek, sama dla moich mam klatkę dla papug, fajnie brzmi, może ktoś zacznie komentować, że to dręczenie, ale klatka klatce nie równa, moja dla papug ma 2 metry, a króliczarki które miałam to było 120cm długości, da się, da, za grosze ;)

-- dodano: niecałą minutę temu --

Może dodam inaczej, nie ważne dla kogo klatka została stworzona, jeżeli ma odpowiednią wielkość i rozstaw prętów to może być nawet dla lotoświni syjamskiej z Pcimia Dolnego, wielkość się liczy i to powinno być podkreślane.

PostNapisane: 04-05-2015 5:25 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Shandy, Fiesta, Twister vel Bulinek, Milka, Bd, Oya, Ozyrys vel.Filipek, Perła, Kelpie, Rubin
TM: Zibi[*], Pipi[*], Wasyl[*], Edek[*], Masza[*], Rajan [*], Pucela [*], Uliś [*], Hexa [*], Oksana [*], Manta [*], Cherry [*]
Nigdy nie miałam przypadku aby obcinaczkami zniszczyć pazurki fretki. Od 2005 roku ich używam i mam osobne dla fretek, małe i poręczne I ostre, bo tępe mogą krzywde zrobić. Pokazuje tez ludziom jak to sie robi. Wszystko zależy od techniki i stanu pazurka.

TM: Zibi[*], Pipi[*], Wasyl[*], Edek[*], Masza[*], Rajan [*], Pucela [*], Uliś [*], Hexa [*], Oksana [*], Manta [*

PostNapisane: 04-05-2015 11:39 
Moderator działu

Inez napisał(a):
Nigdy nie miałam przypadku aby obcinaczkami zniszczyć pazurki fretki. Od 2005 roku ich używam i mam osobne dla fretek, małe i poręczne I ostre, bo tępe mogą krzywde zrobić. Pokazuje tez ludziom jak to sie robi. Wszystko zależy od techniki i stanu pazurka.

harpia napisał(a):
Od 15 lat używam ludzkich obcinaczek i tylko raz zrobiłam krzywdę zwierzakowi... bo nie miałam swojego sprzętu tylko te przeklęte super hiper gilotynki.

Przypominam że FAQ nie jest dla osób które nigdy nie obcinały pazurków fretkom to że Wy to robicie x lat nie oznacza że nowicjusz sobie poradzi !!
Sam mam fajne zakrzywione nożyczki do pazurków którymi jest bardzo trudno zrobić fretce krzywdę i myślę że dla początkujących to będzie najlepszy wybór !

Co do klatek będzie zmienione na rozmiary a nie typy zwierząt, dodam też informacje że w przypadku posiadania fretki biegającej wolno może być mniejsza klatka, lub duży transporter jeśli będą krótko używane!

Zgodzę się z anathea trzeba wszędzie informować że fretka to nie tanie zwierzątko i trzeba dbać o jego dietę, jeśli będziemy proponować pójście po najniższej linii oporu to ludzie będą tak albo jeszcze gorzej robić :(

@harpia
szczerze nie znam żadnego przypadku zadławienia kością, sam daje całe i mielone, jak znasz jakieś przypadki to poproszę linki
skrzywdzić zwierzaki też można kastracją/sterylizacją, temat szerzej będzie opisany w Zdrowiu z odpowiednim linkiem

<dziunia> robi swoją podzieloną wersję którą także tu wrzucę
PRZYPOMINAM że każdy może dopracować/zrobić swoją wersję wystarczy do mnie napisać prześlę tekst w wybranym formacie lub udostępnie w Google Dosc
potem możemy połączyć lub wybrać najlepszą aktualizację :)

PostNapisane: 04-05-2015 11:59 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety
F.A.A.

fretki: Suzi - Suzanna,
Kokosanka - Kokos.

Hugo i Kajka już razem na zawsze [*]
Mopik (Myszka, Myszasty) [*]
samedi, niestety są przypadki, gdzie fretki miewają problemy z kośćmi, np. zaklinuje się jej kawałek kości z chrząstką na zębie (moja jedna ma do tego nagminny talent), albo kawałek kosteczki wbije np. w podniebienie. Dla fretek początkujących jedzenie kości, np. nie polecam kości nośnych, warto uczyć na jakiś miękkich kostkach jak królicze żebrka, korpusy czy całe przepiórki.

Fretka może tak samo zadławić się kawałkiem kości jak kawałkiem mięsa/chrząstki czy suchą chrupką - są to bardzo sproadyczne przypadki, jednak mogące się wydarzyć.

Jednak należy pamiętać, że kości są bardzo istotną częścią diety dla małego drapieżnika, nie powinniśmy z nich rezygnować, mając na uwadze ogólny stan zdrowia naszych maluchów.

PostNapisane: 04-05-2015 12:03 
Fretkomegamaniak
Fretkomegamaniak

fretki: Hodowla Roxon: Nala ❤ Kiara ❤ Kovu ❤
Ja miałam przez chwilkę fretkę na DT... Ona nie jadła kości, wypluwała je, nie raz widziałam jak biedna krztusiła się tymi kawałeczkami... Więc wszystko jest możliwe, kość się źle ułoży, wbije i po sprawie.

PostNapisane: 04-05-2015 12:25 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: ax aka onyx, ciri, gaja, kita'na, luna, nan, navi, sky, xaxis, fifi aka fee [*], malu [*], caprys [*], niya aka bestyja [*], cassi aka amai [*], agat'h [*], ezio [*], bibi aka bianca blue [*], puma [*], akki [*], nana [*], misia [*]
ale sa to naprawde marginalne i sporadyczne przypadki... a jak sie nigdy nie sprobuje z koscmi, to fretka moze i nigdy sobie krzywdy nie zrobi, ale zdrowa tez nie bedzie i nigdy nie nauczy sie jesc kosci (z takim podejsciem)... do nauki jedzenia kosci na pewno nie nadaja sie puste skrzydla drobiowe i twarde koncowki nog/lap... zwlaszcza duzego drobiu jak indyki, gesi, kaczki... rozmiekczone kosci z nog brojlerow, pewnie latwiej przejda... no i kosci zmielone na 4mm oczku (w maszynce do mielenia), zalane plynami, ne stanowia zadnego zagrozenia... :mrgreen:

dla mnie... ktora obserwuje jak 3 tygodniowe maluchy rozprawiaja sie z koscmi, a wczesniej tez ich nie znaly, i zabki maja malenkie... to taka demonizacja 'ksci' poraza... :P

PostNapisane: 04-05-2015 12:51 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

Coz, myslałam, ze podane zostaną alternatywy, a nie jedne "słuszne" prawdy.

PostNapisane: 04-05-2015 12:53 
Moderator działu

samedi napisał(a):
PRZYPOMINAM że każdy może dopracować/zrobić swoją wersję wystarczy do mnie napisać prześlę tekst w wybranym formacie lub udostępnie w Google Dosc
potem możemy połączyć lub wybrać najlepszą aktualizację :)

Inez napisał(a):
Coz, myslałam, ze podane zostaną alternatywy, a nie jedne "słuszne" prawdy.

PostNapisane: 04-05-2015 12:56 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

Inez.. a co to sa "sluszne prawdy"?

PostNapisane: 04-05-2015 22:08 
ZBANOWANY
Fretkoświr
Fretkoświr

Po pierwsze, nie podoba mi się podejście "bo Ty tak robisz ale to Ty tak robisz ale ja mam super nożyczki do pazurów i one są lepsze, koniec kropka", myślisz, że początkujący posiadacz fretki lepiej będzie potrafił używać gilotynki lub nożyczek od osoby, która fretkom pazury obcina od wielu lat i twierdzi, że wyżej wymienione sprzęty są do kitu?
Ok, to Twoje zdanie, Twoja aktualizacja, więcej się nie wtrącam

Kto tu pisze, żeby odrzucić kości w spisie, ja pokazuje co jest źle wpisane, nie można uogólniać tego tematu i dać wolny wybór nowicjuszom bo jedynym działem jaki będzie wciąż aktywny to będzie tęczowy most, a wpisy w stylu "bo pisało, że mogę a ona umarła" mogą zacząć się pojawiać i nie, to nie są marginalne przypadki tak samo jak nie wszystkie tego typu sytuacje można pokazać przy pomocy linku czy tematów na forum, życie toczy się również poza forum ;)

-- dodano: niecałą minutę temu --

samedi napisał(a):
skrzywdzić zwierzaki też można kastracją/sterylizacją, temat szerzej będzie opisany w Zdrowiu z odpowiednim linkiem

Czyli nie zmienisz tego małego szczegółu jaki pokazałam?
Czemu?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1