www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 14-10-2019 22:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20-09-2007 23:19 
Modefretorzy
Modefretorzy
Kobiety
Kolegium FFR
F.A.A.

fretki: AleAkcja: AKI od Juli i Azuki San od Juli
„Żywienie i problemy układu pokarmowego fretek”
główne tezy wykładu dr. Tomasza Piaseckiego
na targach ZooBotanica 2007 Wrocław, 16.09.2007

1 – Duża zawartość węglowodanów w pożywieniu fretki - NIE; ponieważ węglowodany są bardzo słabo przyswajalne, ulegają szybkiej fermentacji, co prowadzi do zagazowania jelit, wzdęć.

2 – Za dużo błonnika NIE – w przewodzie pokarmowym fretki „nie ma miejsca” na błonnik; pokarm „przelatuje” przez układ pokarmowy i nie ma czasu na wchłonięcie składników odżywczych – są one „wypychane”, zanim organizm coś z nich wykorzysta (dla przypomnienia – błonnik zawierają głównie pokarmy roślinne).
To króliki potrzebują błonnika – nie fretki!

3 – Sól NIE – ponieważ jest trująca dla fretek; także wszelkie dodatki (jak np. konserwanty, barwniki ...) znajdujące się w żywności przeznaczonej dla ludzi (szczególnie dotyczy to wędlin itp.).

4 – Nadmiar białka roślinnego - NIE, gdyż powoduje powstawanie kamieni w pęcherzu moczowym, prowadzi do zatkania układu moczowego i jest bardzo bolesne (konieczne leczenie operacyjne).

5 – Wysokie zapotrzebowanie na witaminy – szczególnie na wit. A i E oraz większość z grupy wit. B (które są szczególnie ważne dla fretek nadpobudliwych)
Brak flory bakteryjnej w jelitach, dlatego trzeba suplementować witaminy i probiotyki; dodatkowe podawanie witamin jest szczególnie ważne w okresach wzmożonego wysiłku, przy zmianie sierści itp.

6 – Ciała obce w jelitach – to nie tylko kawałki gumy z zabawek czy kawałki szmatek, ale wielkim problemem może być np. ziarenko kukurydzy !
Zazwyczaj szybko występuje pogorszenie humoru, osłabienie, początkowo możliwe wymioty, biegunka, później brak kupek. Koniecznie podać DUŻO PARAFINY (bez obaw o przedawkowanie), sprawdzać zawartość kupek.
Jeśli po 24h brak poprawy – to szybko do lekarza (ból może doprowadzić do wstrząsu, a w konsekwencji do śmierci....) Jeśli kupki są coraz mniejsze, wręcz zanikają – też bezzwłocznie do weta!

7 – Podstawą żywienia powinna być dobra sucha karma (najlepiej fretkowa i dopasowana do wieku) + jako uzupełnienie mięso do 2 razy dziennie (może być także gotowane wieprzowe) + dodatek dobrego oleju czyli z pierwszego tłoczenia na zimno (warto co jakiś czas zmieniać rodzaj oleju) + suplementy witaminowe.
Należy zwracać uwagę na skład i analizę danej karmy, gdyż nie każda karma tzw. „fretkowa” spełnia fretkowe wymogi – ważne, by białko było wyłącznie pochodzenia zwierzęcego.

8 – Kamień na zębach – przyczyną odkładania się jest złe żywienie i/lub osobnicze predyspozycje. Jeśli jest dopiero płytka nazębna – to można stosować pastę enzymatyczną; gdy jest już kamień – to trzeba go zdjąć u lekarza, a potem stosować pastę.
Kamień powoduje namnażanie się bakterii w pyszczku, bakterie wędrują dalej wzdłuż przewodu pokarmowego, co może prowadzić do wielu poważnych chorób (np. nawet do zapalenia mięśnia sercowego).

9 – Mleko świeże – NIE. Można podawać w małych ilościach przetworzone produkty mleczne np. jogurt naturalny, twaróg itp. – ale jako smakołyk, czyli w małej ilości.

10 – Głodówka (np. przed zabiegami operacyjnymi) – nie dłużej niż 5 godzin, gdyż fretka ma bardzo krótki przewód pokarmowy, trawienie trwa do 3- 4 godzin.

Powyższy tekst jest transkrypcją wykładu Dr. Piaseckiego; dziekuję za wsparcie 'pamięciowe' i merytoryczne Gijce, Nivie i Simce.
Pan doktor mówił jeszcze o chorobach zakaźnych układu pokarmowego - te informacje wkrótce zostaną tu dołączone.
Wprawdzie dla wielu fretkowiczów nie ma tu nic szczególnie odkrywczego, niemniej sadzę, że wykład bardzo przystępnie i treściwie podsumował problemy związane z żywieniem fretek.

Smoczaste [*], Plastuś ;((, Kubuś [*], Tymianek [*] , Pimpuszek [*], Stfforeczek [*] i DUDKA niefrecia ;((

PostNapisane: 22-09-2007 17:30 
Modefretorzy
Modefretorzy
Kobiety
F.A.A.

fretki: Jaskier, Jagusia i kotofretka Masza
:) Wyrazy wdzięczności Danka i dziewczyny! Bardzo zwięzła i przejrzysta informacja. Dobrze byłoby, żeby temat był często czytany.

[*]Eufrozyna [*]Maks] [*]Patek [*]Zuza - zawsze w sercu.

PostNapisane: 22-09-2007 21:32 
Kobiety
Kobiety

fretki: Luna i Findus :)
Do FAQ go! :mrgreen:

PostNapisane: 03-10-2007 23:19 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

fretki: W oczekiwaniu... :)
Niva napisał(a):
Do FAQ go! :mrgreen:

Też jestem za. Naprawdę krótki- jak na taką ilość informacji, zwięźle i przeźroczyście.

Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta - George Bernard Shaw

http://www.ferret.fotolog.pl

PostNapisane: 25-04-2008 16:51 
Fretkociekawski
Fretkociekawski

fretki: Paminek [*] moje Maleństwo, na zawsze w sercu...
Teodor- najkochańszy śmierdziel na świecie:)
Bardzo ciekawe i jasne informacje ;DD Szczególnie zainteresowało mnie to mleko.. Tyle już czytałam o tym żywieniu, a o tym, że mleko nie dla freci się jeszcze nie spotkałam. :mrgreen:

PostNapisane: 25-04-2008 17:33 
Admin
Admin
Kolegium FFR
OSY
Kobiety
F.A.A.

Mesiulka, po prostu czytałaś nie to, co trzeba. Wystarczyło przeczytać nasze FAQ o fretkach.

PostNapisane: 25-04-2008 18:01 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety

fretki: Fiesta, Twister vel Bulinek, Milka, Bd, Oya, Ozyrys vel.Filipek, Rubin, Killua.
TM: Zibi[*], Pipi[*], Wasyl[*], Edek[*], Masza[*], Rajan [*], Pucela [*], Uliś [*], Hexa [*], Oksana [*], Manta [*], Cherry [*], Perła [*], Shandy [*]
Maluchy: 70 wnucząt.
Mnie interesuje fakt podawania mięsa wieprzowego. Gdzieś wyczytałam, że nie wolno żadnego. A tu proszę - można ale gotowane. Więc jak to ostatecznie jest i z tą chorobą A....

http://www.diamondferrets.cba.pl/GALERIA2/ Zdjęcia moich fretek
TM: Zibi[*], Pipi[*], Wasyl[*], Edek[*], Masza[*], Rajan [*], Pucela [*], Uliś [*], Hexa [*], Oksana [*], Manta [*

PostNapisane: 25-04-2008 18:51 
Admin
Admin
Kolegium FFR
OSY
Kobiety
F.A.A.

Inez, łatwiej napisać, żeby nie dawać. Gdy napisze sie prawdę, iż gotowanie zabija wirusa A..., to jest oboawa, że niektórzy jako gotowanie potraktuja sparzenie, które nie dotrze do środka kawałka mięs.
Gotowanie wieprzowiny zabija wirusa choroby Aujeszky. Długie gotowanie.

PostNapisane: 27-04-2008 7:28 
Nowicjusz
Nowicjusz

fretki: MAJA
wtam
wzystko super
tylko ktos moze wypisac laikowi (czyli mi)
co to sa weglowodany i gdzie ich jest najwiecej ,w czym?
i gdzie sa witaminy A i E ?
przyklady :?:

PostNapisane: 27-04-2008 8:14 
Admin
Admin
Kolegium FFR
OSY
Kobiety
F.A.A.

mirek, bez przesady, to dzieci w gimnazjum wiedzą :evil:
Google Twoim przyjacielem.
http://www.fit.pl/dietetyka/weglowodany ... 0,0,0.html
http://witaminy.eu.interia.pl/

PostNapisane: 27-04-2008 9:45 
Nowicjusz
Nowicjusz

fretki: MAJA
hejka
mam syna w 2 gimnazjum i zrobil wielkie oczy , ale to plastyk :shock:
chodzilo mi raczej o zlote rady
czekolada nie boo.....
ziarnanie boo....
itp. itd
myslalem ze jak ktos sie podejmuje tematu to ma pelna wiedze w tym zakresie i jest sie nia gotow podzielic , dla dobra ogona
jestem facetem , i diety i trzymanie lini nie bardzo mnie interesowały , wystarczylo napisac ze weglowodany yo cukry i juz 50 procent sukcesu
no dobra bede szukal dalej

pozdr. mirek

PostNapisane: 27-04-2008 10:02 
Admin
Admin
Kolegium FFR
OSY
Kobiety
F.A.A.

czekolada nie, bo....
Cytuj:
czekolada jest robiona z owoców (ziaren) kakaowca. Trującym składnikiem jest alkaloid o nazwie teobromina (w czekoladzie występuje również kofeina, ale w znacznie mniejszych ilościach). (........)

viewforum.php?f=8

PostNapisane: 27-04-2008 12:21 
Fretkoświr
Fretkoświr
Kobiety
Nocne Marki
OSY

dr Piaseckiem chodziło pewnie o węglowodany skrobiowe, czyli makarony, ryż, ziemniaki - fretce nie jest to potrzebne!

witaminę A znajdziesz w żółtku jaja, wątróbce
a E w oliwie z oliwek oraz w innych olejach :)

polecam FAQ żywienie

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 13 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1