www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 17-09-2021 13:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04-08-2007 13:59 
Fretkoaktywny
Fretkoaktywny
Faceci
F.A.A.
Offline

Dołączył(a): 04-08-2007 20:21
Posty: 825
Lokalizacja: Górny Śląsk
Płeć: Nie określono
fretki: Czarny[`], Biały[`], Miś[`], Gugiel[`], Kotlet[`], Puchatek[`], Bogdan ['], Zenek ['], Tadzik ['], Fara, Chili
Opracował: Krzysiek (Krzysztof Oleksiejuk) na postawie tłumaczenia tekstu angielskiego, Ola (Aleksandra Godzina)
Konsultacja: Medicus (dr Tomasz Pięknik)

Wykorzystywanie poniższych materiałów tylko za podaniem autorów i źródła: http://www.fretki.org.pl

Podziękowania dla Nivy za "odkrzaczenie"

Na jakie symptomy, mogące świadczyć o chorobie, należy zwrócić uwagę

OSTRZEŹENIE
Fretki to małe zwierzątka i choć zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem, każda choroba może w szybkim tempie się rozwinąć, dlatego w razie jakichkolwiek podejrzeń nie należy zwlekać ani chwili z wizytą u weterynarza.


Na co zwrócić uwagę samemu oglądając zwierzaka?
Dobrym pomysłem, poza regularnymi wizytami u lekarza, jest samodzielne sprawdzanie stanu fretki. Za każdym razem, gdy zauważymy coś niepokojącego, należy udać się do lekarza.
Sprawdzanie najlepiej rozpocząć od uszu - powinny być czyste i różowe. Jeżeli widać wosk - należy wyczyścić uszy. Jeżeli wosk jest czarny lub ciemny może to świadczyć o obecności świerzbowca usznego . Następnie sprawdź przełyk: czy fretka przełyka podany przysmak bez problemu. Potem oczy - powinny być czyste, o bystrym spojrzeniu; fretki mają drugą powiekę, którą można zauważyć jako brunatno-biały fałd skóry w okolicy brzegu oka. Sprawdź dziąsła: powinny być różowe i zdrowo wyglądające, popatrz na zęby, zwłaszcza na kamień lub przebarwienia. Wąsy powinny być długie, nie połamane i niepozaginane.

Złap fretkę pod przednimi łapkami, tylne oprzyj na stole. Sprawdź czy na ciele nie ma żadnych zgrubień, a na łapach opuchlizn. Można też tak sprawdzić wagę - powinieneś być w stanie wymacać żebra, ale kiedy fretka się porusza nie powinno ich być widać. Fretka powinna się wydawać zbita w sobie, niepokojący jest zwisający tłuszczyk lub cienka skóra jakby bez warstwy tłuszczowej od spodu. Pociągnij fretkę za każdą z łapek: powinna je ciągnąć wtedy do siebie. Poduszeczki powinny być różowe i miękkie, mogą mieć w niewielu miejscach zgrubiały naskórek. Nie powinny się łuszczyć ani być podrażnione.
Należy też zwrócić uwagę na zachowanie fretki, które wiele może powiedzieć o jej stanie zdrowotnym. Duża ilość snu nie jest niepokojąca, starsze fretki trochę wolniej się ruszają, ale zawsze pozostają ciekawskie, chętne do zabawy i pobudliwe. Każda zmiana w normalnym zachowaniu powinna być niepokojąca.

Ospałość, brak chęci do zabawy, zamglone lub szkliste oczy
Są symptomami wielu różnych problemów.

Zaprzestanie wydalania
Jeśli fretka nie korzysta z kuwety (czy innego miejsca, które uzna za stosowne), może świadczyć to o zablokowaniu przewodu pokarmowego. Jeśli sytuacja trwa ponad 24 godziny, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zaobserwowana blokada może trwać dłużej, ponieważ fretka może wydalać resztki przetrawionego pokarmu znajdujące się za blokadą. Można doraźnie podać łyżkę, dwie parafiny aptecznej lub oleju.

Dr Bruce Williams dodaje:
Zaprzestanie wydalania może być spowodowane również spożywaniem zbyt małej ilości pokarmu. Fretka zazwyczaj załatwia się 3 - 4 razy dziennie. Należy zwrócić uwagę na to, czy stolce nie są luźne, lub bardzo cienkie (nawet grubości wkładu do ołówka); może to świadczyć o blokadzie w przewodzie pokarmowym. Właściwe zabezpieczenie pomieszczeń, w których przebywa fretka jest najważniejsze i może zapobiec tego typu sytuacjom.

Spuchnięty lub obolały brzuch
Nabrzmienie może świadczyć o różnych chorobach, takich jak choroby serca, powiększenie śledziony, ale może też po prostu oznaczać tłustą fretkę. Przyczyną bólu mogą być różne choroby, ale najczęściej jest to blokada przewodu pokarmowego, spowodowana zjedzeniem czegoś niestrawnego, jak kawałek gąbki lub gumy. Czasem blokada przewodu pokarmowego nie objawia się bólem. Można doraźnie podać łyżkę, dwie parafiny aptecznej lub oleju.

Zmiana miejsca załatwiania się
Nagłe zaprzestanie używania kuwety, znaczny spadek liczby ,,trafień'', objawy dyskomfortu przy załatwianiu się w kuwecie, bądź nietypowa struktura albo kolor odchodów to symptomy wielu różnych problemów zdrowotnych. Mogą też być spowodowane stresem wywołanym jakąś zmianą w otoczeniu fretki. Samice w rujce także mogą zaprzestać załatwiania się do kuwety.

Zgrubienia na ciele fretki

Mogą to być cysty lub miejsca zainfekowane. Czasem są to guzy, zazwyczaj łagodne, choć zdarzają się też złośliwe. Mogą też być oznaką niewłaściwej diety lub reakcji poszczepiennej. Zgrubienia i guzy należy zbadać laboratoryjnie i, jeśli to konieczne, usunąć chirurgicznie.

Trudności w używaniu tylnych łap, dziwny sposób chodzenia, zmniejszenie ruchliwości
U starszych fretek są to zwykle objawy raka trzustki, raka nadnerczy lub zapalenia stawów. Takie objawy mogą też oznaczać, że ktoś nadepnął lub usiadł na fretce, przytrzasnął ją drzwiami itp. Może to świadczyć o jakimś urazie kręgosłupa, który u fretek jest bardzo ruchomy, ale też łatwo o jego uraz.

Dr Bruce Williams dodaje:
Problemy z tylnymi łapami u starszych fretek (i innych zwierząt) zazwyczaj świadczą o degeneracji nerwów biegnących od kręgosłupa do tylnych kończyn. Rzadko kończy się to paraliżem, zazwyczaj przyjmuje różne stopnie utraty ruchomości i przeważnie nic nie można na to poradzić.
Medicus Pivovarius uzupełnia: mogą to być też zmiany typu osteoarthritis czyli zapalenie kości i stawów, zwane potocznie reumatyzmem

Luźne fałdy skórne i zamglone oczy
Z reguły świadczą o odwodnieniu, które jest poważnym problemem u tak małych zwierzątek. Należy podać dużo płynów (nawet ze strzykawki) i jak najszybciej udać się do lekarza.

Niewyjaśniona utrata sierści
Fretki normalnie linieją dwa razy do roku. Jeśli utrata sierści występuje poza okresem linienia, jest bardzo niepokojącym objawem, zwłaszcza, jeżeli dotyczy części ciała innych niż ogon. Jeżeli fretka ma rujkę, także samiec, to może nastąpić łysienie ogona na skutek zmian hormonalnych. Przebywanie fretek w ogrzewanych i oświetlanych mieszkaniach może rozregulować naturalny cykl wymiany włosa.

Napady drgawek
Proszę nie mylić z drgawkami w czasie snu czy trzęsieniem się fretki po obudzeniu, co jest sprawą normalną z reguły oznaczają zwiększoną produkcje insuliny w trzustce (cukrzycę), co obniża ekstremalnie poziom cukru we krwi, ale powodów może być wiele
Medicus Pivovarius uzupełnia: Matkom karmiącym mogą się zdarzyć takie napady na skutek spadku ilości jonów wapnia w organizmie i zaburzeń przewodnictwa nerwowego. Należy wtedy koniecznie podać wapno i udać się do lekarza.

Rozwolnienie
Jest poważnym problemem, ponieważ fretki łatwo się odwadniają. Rozwolnienie może być spowodowane produktami mlecznymi, zawierającymi laktozę, której fretki nie tolerują zbyt dobrze, lub innymi problemami zdrowotnymi. Zielonkawy lub pomarańczowy kolor odchodów świadczy o tym, że pożywienie nie spędziło odpowiednio długiego czasu w przewodzie pokarmowym. Rzadziej oznacza chorobę nazywaną ECE (wirusowy nieżyt jelit). Trzeba pilnować, aby fretka piła, nawet poić na siłę, można doraźnie podać preparat dla ludzi o nazwie Smecta. W razie nieustąpienio bjawów niezbędna jest wizyta u weterynarza.
Rozwolnienie może nastąpić też na skutek zmiany pokarmu lub miejsca pobytu fretki i ustępuje samoistnie.
Medicus Pivovarius uzupełnia: u młodych zwierząt rozwolnienie jest bardzo groźne, gdyż szybko prowadzi do odwodnienia organizmu. Należy natychmiast, nie zwlekając, udać się do lekarza.

Wymioty
Fretki czasem wymiotują z powodu podniecenia, stresu, zmian w diecie lub przejedzenia. Jeżeli wymioty się powtarzają lub jeżeli w wymiocinach są ślady krwi, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Fretki mogą też wymiotować w trakcie linienia z powodu spożycia sierści. W sprzedaży dostępne są preparaty i karmy ułatwiające wydalanie sierści, które mogą pomóc w takich sytuacjach (słynna malt-pasta). Należy pilnować, aby fretka piła i nie dopuścić do odwodnienia.

Kichanie, mokry nos, mokre oczy, ospałośćNieraz kichanie oznacza tylko, że fretka nawąchała się kurzu czy pyłu zwiedzając trudnodostępne kąty.
Ale fretki mogą zarażać się ludzką grypą. Chora na grypę fretka musi dużo pić i odpoczywać. Należy skonsultować się z lekarzem.

Złamany ząb
Jeżeli tylko czubek zęba jest złamany, ząb może odrobinę się odbarwić, ale nie trzeba się tym zbytnio martwić. Jeżeli ubytek jest większy, może powodować ból. Jeśli ząb nie wygląda zdrowo, boli, lub widoczne są zmiany w obrębie dziąseł, konieczne jest leczenie kanałowe lub usunięcie zęba.

Ciągłe kasłanie i krztuszenie się
Kasłanie może być powodowane przez kurz lub połknięte futro - w takich sytuacjach pomóc mogą środki przeciw gromadzeniu się kulek sierści w przewodzie pokarmowym. Kaszel wynikający z przeziębienia może być leczony za pomocą środka na kaszel dla dzieci - wskazówek co do dawkowania udzieli lekarz. Utrzymujący się kaszel najprawdopodobniej oznacza infekcję górnych dróg oddechowych, czasem o podłożu wirusowym. Gorączka, zielona lub żółta wydzielina z oczu lub nosa, przekrwienie błon śluzowych zazwyczaj oznaczają infekcję bakteryjną. Jeśli kaszel się utrzymuje, konieczna jest wizyta u lekarza. Możliwa jest również kardiomyopatia (osłabienie i rozciągnięcie mięśnia sercowego).

Nabrzmiały srom
U niesterylizowanych samic zazwyczaj oznacza ruję - zwłaszcza jeżeli taka sytuacja ma miejsce na wiosną. U młodych wysterylizowanych samiczek, szczególnie do 18 miesiąca życia, najczęściej przyczyną jest kawałek jajnika, który nie został wycięty podczas sterylizacji i zaczyna produkować hormony. Kawałki jajnika mogą być rozproszone po brzuchu. U starszych fretek taka sytuacja zazwyczaj świadczy o problemach hormonalnych i groźnej chorobie, nawet guzie.

Jak fretki znoszą wysokie i niskie temperatury?
Upały

Fretki źle znoszą upały. Zazwyczaj źle czują się już w temperaturach powyżej 27°C, a starsze mogą być nawet bardziej wrażliwe. Przede wszystkim, fretka musi mieć możliwość schowania się w cieniu i dużo wody do picia. Nigdy nie można zostawiać fretek w samochodzie w trakcie upałów - nawet z uchylonymi szybami - i tak jest tam za ciepło.
Jeżeli nie masz klimatyzacji, a jest bardzo ciepło, można radzić sobie na kilka sposobów. Zaleca się zastosowanie wentylatorka, ale jeżeli nie wytwarza on chłodnego nawiewu, na niewiele zda się fretkom, ponieważ nie mogą się one pocić. Pomocna może być butelka z lodem owinięta w ręcznik. Zamiast butelki można użyć tzw. "coolerów", wkładów do zamrażania do lodówek turystycznych lub dla fretek gryzących plastik - puszek z napojami, oczywiści uprzednio zamrożonymi. Można również położyć na klatce wilgotny ręcznik, drugi zmoczyć i zanurzyć w wiadrze jeden koniec a drugi oprzeć o ręcznik na klatce (wiadro ustawić nad klatką) -- w ten sposób ręcznik na klatce zawsze będzie wilgotny, a w klatce dzięki parowaniu będzie nieco chłodniej.
Przegrzana fretka najpierw dyszy, potem zaczyna poruszać się bezwładnie, następnie traci kontakt z otoczeniem. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić z przegrzaną fretką, to wziąć ją z gorącego miejsca i zacząć schładzać letnią wodą - woda nie może być za zimna, bo temperatura ciała fretki może zacząć zbyt gwałtownie spadać i zwierze może nie poradzić sobie z jej utrzymaniem na właściwym poziomie. Fretce należy podać płyny, pamiętając o tym, że nigdy nie wolno podawać picia ani jedzenia nieprzytomnym zwierzętom.

Jeśli fretka uległa przegrzaniu, zawsze należy pójść do lekarza, nawet jeżeli wydaje się, że wszystko jest w porządku. Zwierzę może umrzeć w ciągu 48 godzin z powodu szoku. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na objawy takie jak: czarne, cienki smołowate stolce oraz wymioty.

Zimno

Fretki zazwyczaj dobrze znoszą niskie temperatury. Jeżeli mają pełne zimowe futro, bez problemów mogą mieszkać w słabo ogrzewanym pomieszczeniu. Powinny jednak mieć zapewnioną temperaturę około 15°C. Z łatwością znoszą spacery w zimie, a większość kocha zabawy w śniegu. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek - nie wyprowadzać fretek w duże mrozy ani kiedy pada deszcz. Jeżeli trzęsą się za bardzo, wspinają na nogi, lub drapią do drzwi - należy je wpuścić lub wrócić do domu biorąc fretkę pod kurtkę.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL