www.fretki.org.pl

fretkorum - i wszystko jasne ;)
Teraz jest 20-10-2021 11:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04-08-2007 12:29 
Avatar użytkownika
Nowicjusz
Nowicjusz
Offline

Dołączył(a): 05-08-2007 22:43
Posty: 55
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Kobieta
fretki: Nuka
autor: Plusza (Magdalena Goławska)

Aktualizacja i uzupełnienie październik 2008 - Ezyna (Barbara Kysiak)
Wykorzystywanie poniższych materiałów tylko za podaniem autorów i źródła: http://www.fretki.org.pl
Fretkoodporny dom. Na co zwrócić szczególną uwagę?


Fretka to figlarne zwierzę, które kocha pakować się w kłopoty. Nie ma znaczenia, czy wychodząc z domu zostawiasz swojego pupila w klatce (większość fretek bez problemu otwiera klatki, więc będzie Ci potrzebne dodatkowe zabezpieczenie drzwiczek klatki), w pokoju czy biegającego luzem po całym domu... Fretka zawsze znajdzie coś ciekawego do roboty, co nie zawsze jest dla niej bezpieczne. Dlatego powinieneś zabezpieczyć dom najlepiej, jak potrafisz, aby twoje zwierzątko było jak najbezpieczniejsze pod Twoją nieobecność. Dalej znajdziesz wskazówki, co należy zrobić i na co zwrócić uwagę, aby uniknąć kłopotów.

Fretki wprost kochają wczołgiwać się do wszelkiego rodzaju otworów i dziur (nawet tych małych, gdzie zdawałoby się, że fretka nie da rady się wcisnąć). To zamiłowanie może stać się dla nich nie lada zagrożeniem, zwłaszcza, jeśli otwory znajdują się w okolicy sprzętów AGD i RTV i zawierają przewody elektryczne oraz inne niebezpieczne rzeczy. Dlatego należy przeszukać całe mieszkanie pod kątem tego typu dziur i zlikwidować dostęp do nich. Najlepsze w tym celu będzie zatkanie otworu przedmiotami z grubego szkła bądź kawałkiem drewna. Dla upartej fretki żaden materiał ani papier nie stanowi przeszkody... Dobrym sposobem na szczeliny np. między lodówką, zmywarką lub pralką a ścianą jest wmontowanie listwy wysokości większej, niż możliwość wspięcia się fretki.
Fretki w swojej zwinności potrafią otwierać szuflady i szafki. A to stwarza kolejne niebezpieczeństwo dla naszego malucha, bo daje mu okazję dobrania się do trzymanych w szafkach środków chemicznych i ostrych przedmiotów. Zapewniam, że fretka z zadowoleniem pobiegnie sprawdzić, co znajduje się w tych różnych butelkach, słoiczkach, tubkach i pudełeczkach! Aby jej na to nie pozwolić można powiązać uchwyty szuflad sznurkiem, pozaklejać drzwiczki, a najlepszym rozwiązaniem było by zamontowanie w drzwiczkach zamków lub zasuwek , które można bez problemu kupić w sklepach typu "zrób to sam". Fotele, kanapy, sofy oraz łóżka, pod które fretka ma możliwość się wczołgać lub wejść do ich wnętrza, także są bardzo niebezpieczne! Zwierzę może dostać się pomiędzy sprężyny i zostać tam zgniecione. Dlatego, jeżeli masz zamiar kupić meble, to takie, żeby dojście do wnętrza było dobrze zabezpieczone i zakryte. A jeżeli nie masz zamiaru zmieniać starych mebli na nowe, to koniecznie zabezpiecz wszelkie wejścia do nich.

Pamiętaj o zagrożeniu, jakim jest dostęp do takich rzeczy, jak środki czyszczące, wszelkie rzeczy gumowe, na przykład rękawiczki i gąbki, mopy z gumy, korki od wanny, kołnierz pralki. Fretki kochają gryźć takie przedmioty i połknięcie kawałka gumy może spowodować blokadę przewodu pokarmowego. Z niewiadomych przyczyn niektóre fretki lubią mydło, dlatego je także należy trzymać poza zasięgiem naszych milusińskich. Oczywiście polizanie mydła nie jest powodem do paniki, ale w większych ilościach może to być niebezpieczne. Ludzkie jedzenie też powinno być schowane, gdyż nawet, jeżeli nie jest niebezpieczne dla fretek, to jednak zjedzone w dużych ilościach może zaszkodzić. Pamiętaj o trzymaniu słonych rzeczy z dala od fretki!!! Sól może doprowadzić do poważnego zatrucia.

Kolejną rzeczą są kratki ściekowe i toalety. Fretki mogą się w nich utopić! Dlatego jeżeli twój podopieczny ma dostęp do łazienki i toalety zawsze pamiętaj o opuszczaniu klapy. Fretka, która wpadnie do muszli, nie ma szans na wydostanie się z niej. Nigdy też nie zostawiaj fretki samej w łazience, jeżeli właśnie napełniłeś wodą wannę. Tak samo nie należy zostawiać nigdzie wiader z wodą. A zanim włączysz pralkę czy zmywarkę upewnij się, że nie weszło tam twoje zwierzątko. Patrz, gdzie się kładziesz i siadasz, gdyż fretki uwielbiają chować się w koce, pościel i poduszki.

Na szczególną uwagę zasługuje miejsce zabaw fretek. Wyeliminuj wszelkie miękkie, sprężynujące, gumowe oraz delikatne przedmioty. Miej na uwadze, że fretki świetnie się wspinają i są bardzo dobrymi skoczkami, a także posiadają dar wynajdowania dróg do miejsc, do których nigdy byś się nie spodziewał, że mogą wejść. Wejście do kosza na śmieci, na półkę z książkami, na biurko gdzie leżą np. gumki do ścierania lub inne łatwe do pogryzienie przedmioty, do głośnika, nie stanowi dla nich problemu. Jednak czasem nie są świadome, że trudno im będzie stamtąd wyjść! I tutaj mogą liczyć jedynie na czujne oko swojego opiekuna. Najlepiej poodsuwaj meble jak najdalej od siebie, żeby fretka nie miała możliwości przeskakiwania z jednego na drugi, aby w końcu dotrzeć w to upatrzone miejsce. Pochowaj wszystko, co dla ciebie cenne i łatwo to zniszczyć. Większość fretek z dziką radością uwielbia zrzucać różne rzeczy z dużej wysokości np. wazon z wysokiej szafki. Mały psotnik będzie miał wspaniałą zabawę patrząc jak twoje ukochane skarby roztrzaskują się w drobny mak. Ale nie sądzę, żeby Tobie się to spodobało... Pamiętaj, że fretka może wejść na szafę, jeśli będzie stała blisko kąta, opierając się o ścianę grzbietem bez trudu wejdzie na nią i przy próbie zejścia może spaść.

Jeżeli pozwalasz swojej fretce bawić się torbami plastikowymi, pamiętaj o odcięciu uszu torbie i wycięciu dziury w dnie. W ten sposób zapobiegniesz uduszeniu się zwierzątka. Nie dawaj do zabawy toreb z miękkiego plastiku nawet, kiedy wydaje Ci się, że kontrolujesz tę zabawę. Niech to będą mocne, szeleszczące torby, a najlepiej papierowe, duże torby np. z IKEA. Niektóre fretki lubią jeść dziwne rzeczy jak np: papier, chusteczki higieniczne, plastik, twarde i miękkie części zabawek, szmatki...Wszystko to może powodować niebezpieczne dla życia blokady jelit. Również niektóre fretki gryzą kable - co grozi porażeniem.

Fretki są zagorzałymi wielbicielami zieleni, toteż z lubością będą wykopywać kwiaty z doniczek. Aby temu zapobiec można zabezpieczyć ziemię w doniczce wkładając do niej duże kamienie lub zakrywając doniczkę drewnianym kołnierzem. Jednak to nie zabezpiecza naszej rośliny przed zjedzeniem. A trzeba liczyć się z tym, że fretka może próbować ją skonsumować, a to z kolei może się skończyć tragicznie, gdyż niektóre z roślin są trujące.
W takich wypadkach należy usunąć je z zasięgu zwierzęcia, np. stawiając donice na wysokich stołkach. I uwaga na kaktusy! Najlepiej pozbyć się tego rodzaju roślin z domu i nie ryzykować bolesnego pokłucia się twojego pupila, szczególnie, że kaktusy gubią kolce, które mogą dostać się do noska fretki.

Jeżeli już zabezpieczyłeś i sprawdziłeś cały dom nie zapominaj o czasowej kontroli zabezpieczeń i zabawek fretki. Czy się nie psują, nie rozlatują . Nie kupuj dla fretek dziecięcych zabawek wypełnionych kuleczkami czy granulatem, fretka chętni rozszarpuje zabawki i może połknąć wypełniającą je zawartość. Z czasem, poznając swoją fretkę, będziesz wiedział, na co zwracać baczną uwagę, a do czego twoja pociecha raczej nie ma ciągotek. I także przygotuj się na to, że twój nowy podopieczny udowodni Ci, że nie zabezpieczyłeś wszystkiego jak należy, bądź, że masz w mieszkaniu jeszcze parę dziur i przejść, o których istnieniu do tej pory nie wiedziałeś.


Jak zabezpieczyć dywany, szafki i kanapę?

Większość fretek często próbuje kopać w dywanach, zwłaszcza koło drzwi, które są zamknięte. Fretka domaga się w ten sposób wypuszczenia z pokoju. Bardzo trudno będzie oduczyć naszego milusińskiego, aby tego nie robił. Znacznie łatwiej zabezpieczyć dywan przyklejając w to miejsce np. kawałek plastiku czy linoleum. Możesz też wytrwale czekać, aż Twoja fretka porzuci ideę kopania, jeśli zobaczy, że nie prowadzi to do żadnych konkretnych rezultatów, ale licz się z tym, że może to potrwać jakiś czas... Można też użyć skrawków dywanów ze sklepu i przyczepić je do dywanu. Jednak w tym wypadku istnieje ryzyko, że fretce może się to nie znudzić tak szybko, gdyż odkryje frajdę odczepiania skrawka, włażenia pod niego lub rwania i gryzienia go na kawałki.

Co się tyczy łóżka, to należy zabezpieczyć jego spodnią część. Sprawdź, czy istnieje możliwość wejścia fretki do środka materaca - gdzie może zostać zgnieciona przez sprężyny. Wielu właścicieli fretek po prostu kupuje kanapy, które nie mają wypełnienia i są bez sprężyn (mają tylko gąbki, co uniemożliwia fretce wejście do środka). Jeżeli okaże się, że takie zagrożenie istnieje, to należy cały spód obić materiałem tak, aby zakryć wejście do środka. Jeśli masz wersalkę, zachowaj czujność, gdy ją składasz lub rozkładasz. Twoje zwierzątko może w swojej ciekawości zawędrować między ramy wersalki i zostać zgniecione! Trzeba tego bardzo pilnować, ponieważ ciekawskie fretki lubią sprawdzać „co tam się dzieje”. Jeżeli twoja fretka wczołguje się pod sofę i drapie w dnie, aby dostać się do środka, spróbuj wykręcić nogi sofy, aby zlikwidować przerwę miedzy dnem sofy a podłogą. Można też przybić od spodu coś plastikowego lub wykonanego z mocnej tkaniny.

W zależności od temperamentu zwierzątka potrzebne mogą być różne zabezpieczenia dla twoich szafek i szuflad. Można pozaklejać szafki i szuflady mocną taśmą klejącą lub wkładać kawałki drewnianych kołków tak, aby blokowały one drzwiczki szuflady. Dobrym sposobem jest też przybicie do drzwiczek kołka w kształcie grzybka, a do drugich pętelki z mocnego sznurka i zamykając szafkę zakładanie pętelki na kołek. Lecz chyba najpraktyczniej będzie po prostu zabezpieczyć te meble skobelkami lub zasuwkami.

Zabezpieczenie schodów, okien i balkonów

Upadki z wysokości zdarzaja się fretką dość często i są wielkim zagrożeniem dla ich zdrowia i życia. Ciekawość powoduje nieustanną chęć poszerzania obszaru zwiedzania, a schody i to, co wyżej jest bardzo interesujące. Często w domach są schody z wolną przestrzenią między stopniami, tę przestrzeń można ograniczyć przybijając między stopnie listwę, np. przypodłogową /do kupienia w sklepie z drewnem/. Fretki usypiają w różnych najdziwniejszych miejscach, także na schodach, jeśli zsuną się z dużej wysokości, zrobią sobie krzywdę. Niektórzy opiekunowie robia blokady uniemożliwiające wejście na schody – np. drzwiczki.

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 3b0a8b60c5


Okno to miejsce bardzo interesujące i niebezpieczne. Fretka przeciśnie się przez każdą szczelinę, przez którą przejdzie jej głowa. Uchylone okno, nieważne czy poziomo, czy pionowo jest drogą na zewnątrz, gdzie wiele się dzieje. Ważne, żeby pod oknem nie stał mebel, na który fretka mogłaby się wspiąć. Pamiętaj o firankach, to świetny sposób na dostanie się do parapetu. Zrezygnuj z firanek lub skróć je. Dobrym rozwiązaniem są moskitiery z mocnej siatki na dobrze dopasowanych ramach. Można je zrobić samemu albo zamówić u fachowców. Jednak najbezpieczniejsze jest uniemożliwienie dostania się ogona na parapet.


Wiele osób korzysta z balkonów jako wybiegu czy miejsca zabawy dla fretek. Należy pamiętać, że to miejsce stwarza wiele problemów w zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa. Każda szczelina i nierówność ściany umożliwi zmyślnemu zwierzęciu wspięcie się lub prześlizgnięcie. Balkon musi być „szczelny”, a jego ściany tak wysokie, żeby fretka nie mogła się na nie wspiąć. Zagrożenie stanowią też spływy, nawet zabezpieczone kratką, a także wloty rynien. Pamiętaj o ptakach – krukowatych, które chętnie polują na małe zwierzęta, a także o zdziczałych kotach i kotach sąsiadów, dla których przejście z sąsiedniego balkonu lub z zewnątrz, nie stanowi problemu. Lepiej nie zostawiać fretek bez nadzoru nawet na najlepiej zabezpieczonym balkonie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL